Elizabeth Revol rok po wyprawie na Nanga Parbat wróciła w Himalaje. I dokonała wielkiej rzeczy

Elizabeth Revol, która przed rokiem ledwo przeżyła wyprawę na Nangę Parbat, zdobyła Mount Everest bez dodatkowego tlenu. Francuzka weszła na szczyt w czwartek rano.

Niewiele ponad roku temu Elizabeth Revol ledwo przeżyła wyprawę na Nangę Parbat. Francuzka, która wspinała się z Tomaszem Mackiewiczem, została uratowana dzięki fantastycznej akcji ratunkowej polskiego zespołu. Chociaż Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubce udało się sprowadzić na dół Revol, to na górze pozostał Mackiewicz.

Zobacz wideo

Francuzka została uratowana, jednak jej zdrowie mocno ucierpiało. Revol miała bardzo mocno odmrożone kończyny i lekarze zrobili wiele, by uniknąć amputacji. W trakcie długiej rehabilitacji himalaistka wspomniała, że chciałaby wejść na Mount Everest, by sprawdzić, czy jest jeszcze w stanie się wspinać.

I Revol się to udało. W czwartek rano Francuzka stanęła na szczycie góry, którą zdobyła bez dodatkowego tlenu. Poprzednią kobietą, która tego dokonała była Melissa Arnot. Amerykanka zrobiła to przed trzema laty. Sztuka ta udała się do tej pory 200 himalaistom, a Revol jest dziewiątą kobietą.