Himalaista chce pobić rekord. 14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy! Pierwszy szczyt już zdobył

Gurkha Nirmal Purja zdobył Annapurnę. To pierwszy szczyt projektu "Project Possible 14/7", zakładającego, że był żołnierz armii brytyjskiej zdobędzie 14 ośmiotysięczników w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy.
Zobacz wideo

Purja wraz z kilkunastoma innymi alpinistami stanął na szczycie Annapurny 23 kwietnia ok. godz. 15:50. To pierwszy ośmiotysięcznik, który były żołnierz armii brytyjskiej zdobył w ramach projektu "Project Possible 14/7". Projekt zakłada, że Purja w zaledwie siedem miesięcy zdobędzie 14 ośmiotysięczników. Wspinać się będzie z użyciem butli tlenowych.

 

Himalaista pochodzący z Nepalu w sezonie wiosennym zamierza zdobyć jeszcze pięć ośmiotysięczników. Następne będzie atakował już w okresie zimowym. Purja, który wejście na szczyt Annapurny zrealizował z pomocą 14 innych himalaistów, a także kilkunastu szerpów, cały czas zbiera pieniądze na realizację projektu. Na portalu gofundme.com w tej chwili uzbierał ponad 33 tys. funtów. Cel zbiórki wynosi natomiast aż 300 tys.

Plan Purji jest niezwykle imponujący. Takiej liczby ośmiotysięczników w tak krótkim czasie nie zdobył jeszcze nikt w historii. Dotychczasowy rekord należący do Koreańczyka Chang-Ho Kima wynosi 7 lat i 11 miesięcy.

Więcej o: