Powróciła nadzieja na odnalezienie zaginionych himalaistów. Zespół Alexa Txikona dostrzegł dwie sylwetki na Nanga Parbat

Wbrew wcześniejszym informacjom, nadal trwa akcja poszukiwawcza na Nanga Parbat. Zespół Alexa Txikona miał, obserwując zbocze góry, dostrzec na Żebrze Mummery'ego dwie sylwetki.
Zobacz wideo

Wbrew informacjom, które pojawiły się w środę, kontynuowana była obserwacja Żebra Mummery'ego przez teleskop. Na profilu Daniele Nardiego na Facebooku pojawiła się informacja, że zespół Alexa Txikona dostrzegł tam dwie sylwetki. W czwartek potwierdził to ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo.

Obserwacja przez teleskop jest nadal kontynuowana, a zespół Txikona czeka na przylot śmigłowców, aby zbliżyć się do żebra Mummery'ego i z jego poziomu jeszcze raz sprawdzić zbocze góry w poszukiwaniu zaginionych himalistów - Toma Ballarda i Daniele Nardiego.

Daniele Nardi i Tom Ballard ruszyli w kierunku szczytu 22 lutego. Himalaiści chcieli powtórzyć wyczyn Alexa Txikona, Simone Moro i Aliego Sadpary, którzy trzy lata temu jako pierwsi w historii zdobyli zimą szczyt Nangi. W niedzielę wspomniana para doszła do wysokości 6300 m, po czym zawróciła do obozu czwartego, znajdującego się na wysokości 6000 m. Niestety po powrocie do obozu kontakt z Nardim i Ballardem się urwał. Nie wiadomo, co w tej chwili dzieje się za himalaistami, którzy - według informacji Bruno Diotallevego, rzecznika wyprawy - w niedzielę poruszali się po nieznanym terenie. - Do wysokości 6300 m Daniele i Tom dotarli nowym fragmentem drogi - zdradził rzecznik.

Więcej o:
Copyright © Agora SA