Zakończono akcję poszukiwawczą zaginionych himalaistów na Nanga Parbat

Zespół, w którym wraz z Alexem Txikonem znajdują się Hiszpanie Felix Criado, Ignacio de Zuloaga i dr Josep Sanchis oraz Pakistańczyk Rehmat Ullah Baig zakończył poszukiwania zaginionych himalaistów na Nanga Parbat.
Zobacz wideo

Zespół dowodzony przez Txikona poszukiwał jakichkolwiek śladów obecności himalaistów, którzy zaginęli na Nanga Parbat - Daniele Nardiego i Toma Ballarda. We wtorek wylądowali w obozie 1, aby móc ruszyć w górę i kontynuować akcję poszukiwawczą. Jak informuje portal wspinanie.pl, wspinacze zakończyli już swoją działalność i wrócili do bazy.

Za pomocą swojego konta na Facebooku taką informację przekazała Anna Piunowa. - Zespół prowadzony przez Alexa Txikona dziś rano dokonał poszukiwań w rejonie drogi Kinshofera; nie odnotowano żadnych śladów wspinaczy. Zespół wrócił do bazy. Operacja poszukiwawcza z każdym dniem staje się coraz bardziej skomplikowana; zwłaszcza ze względu na zagrożenie lawinowe - napisała. W tej sytuacji kontynuowane będą poszukiwania przy użyciu dronów.

Daniele Nardi i Tom Ballard ruszyli w kierunku szczytu 22 lutego. Himalaiści chcieli powtórzyć wyczyn Alexa Txikona, Simone Moro i Aliego Sadpary, którzy trzy lata temu jako pierwsi w historii zdobyli zimą szczyt Nangi. W niedzielę wspomniana para doszła do wysokości 6300 m, po czym zawróciła do obozu czwartego, znajdującego się na wysokości 6000 m. Niestety po powrocie do obozu kontakt z Nardim i Ballardem się urwał. Nie wiadomo, co w tej chwili dzieje się za himalaistami, którzy - według informacji Bruno Diotallevego, rzecznika wyprawy - w niedzielę poruszali się po nieznanym terenie. - Do wysokości 6300 m Daniele i Tom dotarli nowym fragmentem drogi - zdradził rzecznik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.