Polska olimpijka będzie startować dla USA. Związek zażądał od niej 185 tys. zł

Aleksandra Shelton (wcześniej Socha), czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy w szabli, uważa, że została źle potraktowana przez Polski Związek Szermierczy. Po urodzeniu syna, chciała wrócić do treningów, ale nie otrzymała wsparcia. Teraz będzie reprezentować USA.
Zobacz wideo

Aleksandra Shelton (wcześniej Socha) ogłosiła na Facebooku, że dołączyła do reprezentacji USA w szabli. - Rozpoczynam nowy etap - napisała 36-letnia zawodniczka. - To była trudna decyzja. Wszyscy wiedzieli, że odchodzę, ale nikt nie zapytał, co się tak naprawdę stało. A przecież przez 26 lat pracowałam dla Polskiego Związku Szermierczego - powiedziała Shelton w wywiadzie dla WP Sportowe Fakty. Co zdecydowało o zmianie? - Nie otrzymałam wsparcia po przerwie macierzyńskiej ze strony polskiego związku, które pozwoliłoby mi na powrót do wysokiej formy i walki na arenie międzynarodowej. Byłam już dla nich za stara i tak naprawdę chyba nigdy wystarczająco dobra. Dalsza współpraca nie miała sensu. Dlatego odeszłam do kadry USA - przyznała czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich.

To nie koniec. Działacze Polskiego Związku Szermierczego chcieli ukarać zawodniczkę karą w wysokości 43. tysięcy euro (ok. 185 tys. zł) za to, że zdecydowała się zmienić reprezentowany przez siebie kraj. - Cały proces "transferu" był obrzydliwy. To potężna kwota. Sumując moje stypendium, które pobierała w Polsce, to musiałabym odkładać wszystko, co do złotówki, przez pięć lat. Mimo upływu czasu to dla mnie wciąż trudny i drażliwy temat. Nawet nie chcę sobie tego przypominać. Ostatecznie, związek otrzymał to, co chciał - przyznała Shelton w rozmowie z Markiem Bobakowskim, dziennikarzem WP Sportowe Fakty.

- Działacze używają zawodników do wspierania swoich własnych interesów, a nie odwrotnie. Wszystko było warte tego, aby jak najszybciej uciec od polskiego związku. Za to, jak postąpili ze mną, powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie - stwierdziła zawodniczka.

Aleksandra Socha (ur. 30 marca 1982 w Pabianicach) – polska szablistka, mistrzyni Polski, mistrzyni Europy, medalistka mistrzostw świata. Olimpijka z Aten, Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro.

Więcej o: