Sport.pl

Alex Txikon wysiadł z helikoptera w obozie 1 i ruszył w górę. Trwa akcja ratunkowa na Nanga Parbat

Jak informuje portal wspinanie.pl, Alex Txikon wysiadł z helikoptera, który dotarł do obozu 1, a następnie ruszył w górę. Hiszpan miał dotrzeć już do obozu 2, a po drodze założyć obóz, z którego będzie prowadzona akcja ratunkowa na Nanga Parbat. Jej celem jest odnalezienie Daniele Nardiego i Toma Ballarda.
Zobacz wideo

W akcji ratunkowej wraz z Txikonem udział biorą Hiszpanie Felix Criado, Ignacio de Zuloaga i dr Josep Sanchis oraz Pakistańczyk Rehmat Ullah Baig. Jak podaje portal wspinanie.pl, to właśnie ten ostatni ma wraz z Hiszpanem wędrować w górę. Wiele wskazuje na to, że ta dwójka dotarła już do obozu 2, jednak obydwaj wrócili nieco niżej, do miejsca, w którym założyli własny obóz. Z niego będzie prowadzona cała akcja ratunkowa na Nanga Parbat, która polega na odnalezieniu Daniele Nardiego i Toma Ballarda.

- Dotarliśmy do obozu [pierwszego - przyp. red.], rozwieszamy poręczówki na plateaux pomiędzy obozem 1 a 2 (na wysokości 4850 m). Pogoda jest wspaniała. Ale jest ciepło i rośnie zagrożenie lawinowe. Wcześniej zrobiliśmy rekonesans z powietrza, śmigłowiec zbliżył się bardzo blisko do zboczy, przelecieliśmy nad drogą Kinshofera i następnie Żebra Mummery’ego, a także nad lodowcem pomiędzy obozem 3 a punktem, gdzie wylądowaliśmy. Osiągnęliśmy wysokość ok. 7100 m. Niestety, nie dostrzegliśmy żadnych śladów naszych przyjaciół. Ignacio [de Zuloaga - przyp. red.], który jest wspinaczem i inżynierem przygotowuje obecnie drony, aby jeszcze raz dokładnie poszukać śladów, również w linii ewentualnego upadku. Bierzemy pod uwagę każdą możliwość - poinformował Txikon przez telefon satelitarny, cytowany przed portal wspinanie.pl.

Daniele Nardi i Tom Ballard ruszyli w kierunku szczytu 22 lutego. Himalaiści chcieli powtórzyć wyczyn Alexa Txikona, Simone Moro i Aliego Sadpary, którzy trzy lata temu jako pierwsi w historii zdobyli zimą szczyt Nangi. W niedzielę wspomniana para doszła do wysokości 6300 m, po czym zawróciła do obozu czwartego, znajdującego się na wysokości 6000 m. Niestety po powrocie do obozu kontakt z Nardim i Ballardem się urwał. Nie wiadomo, co w tej chwili dzieje się za himalaistami, którzy - według informacji Bruno Diotallevego, rzecznika wyprawy - w niedzielę poruszali się po nieznanym terenie. - Do wysokości 6300 m Daniele i Tom dotarli nowym fragmentem drogi - zdradził rzecznik.

Więcej o:
Komentarze (22)
Alex Txikon wysiadł z helikoptera w obozie 1 i ruszył w górę. Trwa akcja ratunkowa na Nanga Parbat
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 8 razy 4

  Na Nanga Parbat warto otworzyć prywatny ośrodek ratunkowy, zyski murowane :D

 • note-pad

  Oceniono 16 razy 4

  Trzy poniższe komentarz: skokenos, joeblack1989, polak_mali_111... Polacy... Zero empatii, pouczanie, zarozumialstwo, brak zrozumienia i życzliwości, może jeszcze zazdrość że ktoś ma odwagę i pasję. Prawdziwi twardziele zza smartfonów i monitorów wyzywają innych od frajerów, kretynów... Tragedia, co się dzieje z tym krajem i narodem. Nie ma społeczeństwa, nie ma człowieczeństwa. Pozostają żenujące wpisy "geniuszy" przekonanych o własnej wyjątkowości.

 • kalowiec

  Oceniono 8 razy 2

  Słabe widoki na powodzenie, ale niech próbują, to jest wymiar człowieczeństwa.

 • theorema

  Oceniono 1 raz 1

  trochę słabo używać tu słowa"ratunkowa". Szukają ciał kolegów, nie wiem, czemu nie poczekają, aż góra ich odda, lawiniska stopnieją...sami siebie narażają, a przecież niemożliwe, żeby tamci jeszcze żyli. Może i tak wiedzą, że ze zdobycia K2 zimą w tym roku nici, to chociaż chcą zrobić cokolwiek pożytecznego, zanim wrócą do domu...Pytanie, jakim kosztem i czy to nie brawura. Jeśli znajdą kogoś żywego, to odszczekam wszystko, co napisałam...ale nie wierzę w taki obrót spraw.

 • szatiszat

  Oceniono 6 razy -4

  nie chce widziec naglowkow o tych imbecylach. zatrzymajcie te newsy dla jakichs stron specjalistycznych.

 • polak_maly_111

  Oceniono 14 razy -8

  nie powinni prosić o pomoc ani nikt nie powinien narazac zycia zeby ich ratowac ... chca byc prawdziwymi himalaistami to niech zgina jak prawdziwi himalaisci wtedy moze zrozumieja po co im to tak naprawde bylo. Idealny sport dla samobojcow.. mozna sie zabic bez komsekwencji i zrobia z ciebie bohatera

 • joeblack1989

  Oceniono 15 razy -9

  Czy będziecie teraz każdych idiotów promować którzy wyrusza w góry? Co sezon na góry ktoś zawsze potrzebuję pomocy ratunkowej itd.. idiotyczne hobby i tyle, ci ludzie myślą że dzięki górom poznają siebie albo że to jest coś więcej.. jak jesteś wariatem to rzeczywiście tak myślisz, niektórzy u mnie na ASP też tak myślą, malują bohomazy i myślą że robią coś więcej dla idei a tak naprawdę to gó..., gdzie Ci artyści jak Da Vinci którzy ukrywali w obrazach znaki i tajemnice? Teraz robi się kleksa z gówna i mówi że to artyzm... I tak samo jest z tymi co zdobywają góry, myślą że są wyjątkowo i nikt ich nie rozumie a tak naprawdę na końcu jak zawsze zachowują się jak tchórze i jak małe dzieci proszą o pomoc bo nie mogą zleźć z góry albo gdzieś ich coś zatrzymało... Jak chcecie mieć godność to nie proście o pomoc, góra was pokonała więc tracicie życie, ale nie wam miękną jaja i już wiecie żeście frajerzy i tym gpsem czy czym tam wzywacie pomoc..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX