Akcja poszukiwawcza na Nandze Parbat wstrzymana! Wydano oświadczenie

"Zła pogoda uniemożliwia transport Alexa Txikona z bazy pod K2. Również z tego powodu wstrzymane są działania ekipy Ali Sadpary znajdującego się w bazie pod Nanga Parbat" - czytamy w oświadczeniu wydanym na Facebooku Daniele Nardiego.
Zobacz wideo

Daniele Nardi i Tom Ballard ruszyli w kierunku szczytu K2 22 lutego. Himalaiści chcieli powtórzyć wyczyn Alexa Txikona, Simone Moro i Aliego Sadpary, którzy trzy lata temu jako pierwsi w historii zdobyli zimą szczyt Nangi. W niedzielę wspomniana para doszła do wysokości 6300 m, po czym zawróciła do obozu czwartego, znajdującego się na wysokości 6000 m. I właśnie od powrotu do obozu z himalaistami nie ma kontaktu.

W czwartek rano Stefano Pontecorvo, ambasador Włoch w Pakistanie, poinformował, że w kierunku Nangi wyruszyły pakistańskie śmigłowce z ekipą ratowniczą, w skład której wchodzi wspomniany wspinacz Sadpara. Pakistańczyk, który był uczestnikiem pierwszego zimowego wejścia na Nangę, ma pomóc odnaleźć zaginionych himalaistów.

W czwartek śmigłowiec ratunkowy, na którego pokładzie znajdował się Sadpara, wykonał dwa loty rozpoznawcze. Podczas pierwszego nie zauważono zaginionych himalaistów ani ich obozu. Drugi, który odbył się przy lepszej pogodzie, pozwolił na zlokalizowanie obozu trzeciego.

Niepokojące informacje były takie, że w okolicy obozu nie dostrzeżono Nardiego i Ballarda. Zauważono natomiast, że blisko namiotu himalaistów zeszła lawina, która po pierwsze mogła zagrozić bezpieczeństwu parze wspinaczy, po drugie znacznie utrudnia rozpoczęcie akcji ratunkowej pod szczytem ośmiotysięcznika.

W sobotę postępy w akcji poszukiwawczej także niestety nie nadeszły. "2 marca 2019 godz. popołudniowe czasu pakistańskiego. Zła pogoda uniemożliwia transport Alexa Txikona z bazy pod K2. Również z tego powodu wstrzymane są działania ekipy Ali Sadpary znajdującego się w bazie pod Nanga Parbat" - czytamy na Facebookowym profilu Daniele Nardiego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na ośmiotysięczniku, gdzie w tej chwili znajdują się Nardi i Ballard, zginął polski himalaista Tomasz Mackiewicz, który atakował szczyt razem z Elisabeth Revol. Francuzkę uratowali Adam Bielecki i Denis Urubko. Mackiewiczowi nie zdążyli pomóc.

Więcej o: