Polacy już w bazie pod K2

Cały międzynarodowy zespół, którego liderem jest Bask Alex Txikon, jest już w bazie pod K2. - Myślę, że najpóźniej w sobotę ruszymy się w górę - powiedział Marek Klonowski portalowi RMF FM.

37-letni Bask chce dokonać sztuki, która dotąd nie udała się nikomu - wejść zimą na K2. To ostatni z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Txikon dokonał już dwóch prób wejścia na ten szczyt, jednak wyprawy w 2013 i 2015 roku były wejściami letnimi.

Szczegóły zimowej wyprawy Baska opisał portal RMF 24. Wyprawa Txikona rozpoczęła się 2 stycznia i potrwa do marca. Partnerem 37-letniego himalaisty jest Włoch - Felix Criado, z którym Bask już wcześniej się wspinał. "Plan Txikona zakłada dojście do bazy przez lodowiec Baltoro w 10 dni. Później zespół czeka zakładanie obozów i przygotowanie drogi na szczyt. Zespół najprawdopodobniej będzie się wspinał Żebrem Abruzzi, czyli klasyczną drogą, na którą ubiegłej zimy przenieśli się polscy himalaiści w decydującej fazie wyprawy organizowanej przez Polski Himalaizm Zimowy. Możliwy atak szczytowy zespołu Txikona planowany jest z obozu czwartego na wysokości około 8000 metrów" - czytamy na portalu RMF 24.

W wyprawie udział bierze dwóch Polaków zaproszonych przez Baska - Paweł Dunaj, Marek Klonowski. Za kilka dni dołączy do nich Waldemar Kowalewski, o którego udziale dowiedzieliśmy się we wtorek. W piątek cały zespół dotarł do bazy pod K2, gdzie będzie organizował życie.

- My cierpliwie czekamy. Myślę, że najpóźniej w sobotę też się ruszymy. Forma jest i ma być pogoda - powiedział Klonowski portalowi RMF FM.

Więcej o: