Mariusz Olchowik zostanie odwołany z funkcji prezesa Polskiego Związku Curlingu

Ministerstwo Sportu i Turystyki wszczęło postępowanie w sprawie odwołania Mariusza Olchowika ze stanowiska prezesa Polskiego Związku Curlingu - informuje "Wirtualna Polska". Olchowik to były prezes Instytutu ks. Henryka Jankowskiego.
Zobacz wideo

Olchowik funkcję prezesa związku objął w grudniu ubiegłego roku. Teraz okazało się jednak, że ma on na koncie wyrok, co uniemożliwia mu pracę na wspominanym stanowisku. 

Były prezes Instytutu ks. Henryka Jankowskiego na prezesa PZC został wybrany podczas walnego zebrania związku, które odbyło się 14 grudnia. Wówczas Olchowika nie znał nikt z delegatów, ale popierał go m.in. kończący kadencję były poseł PiS, prezes Andrzej Jaworski.

"Wirtualna Polska" informuje jednak, że Olchowik stanowisko objął niezgodnie z prawem. Zgodnie z art. 9 ustawy o sporcie, "członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego". 

Olchowik był natomiast skazany prawomocnymi wyrokami dwukrotnie - w 2015 i 2017 roku za przestępstwa przeciwko mieniu. Druga z tych kar zatarciu ulegnie dopiero w końcówce przyszłego roku, a to oznacza, że nie mógł on zostać prezesem PZC. 

W środę Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia uchwały Zgromadzenia Delegatów, powołującej Olchowika na stanowisko prezesa Polskiego Związku Curlingu.

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%