Sport.pl

Ikona Sportu 2018 - Adam Bielecki i Denis Urubko

Do Karakorum polecieli, by dokonać rzeczy historycznej. Wejść na szczyt K2 zimą. Na jedyny do tej pory niezdobyty wierzchołek ośmiotysięcznika o tej porze roku. Z wyprawy wrócili jednak z jeszcze większym osiągnięciem. Uratowali życie francuskiej himalaistki Elizabeth Revol.

Czytelnicy Sport.pl wybrali Ikonę Sportu 2018. W głosowaniu zakończonym 7 stycznia o godz. 12:00 oddano 159 675 głosów. W ubiegłym roku zwycięzcą został Robert Kubica, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego i Łukasza Kubota. W plebiscycie oddaliście wówczas 72 tysiące głosów. 

25 stycznia 2018 roku na szczycie Nanga Parbat stanęli Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz. Było to drugie zimowej wejście na wierzchołek szczytu o wysokości 8126 metrów n.p.m. Sytuacja jednak szybko robi się dramatyczna. Polski himalaista ma objawy choroby wysokościowej. Razem z Francuzką rozpoczynają walkę o życie.

W tym samym czasie, pod oddalonym o niespełna 200 km szczycie K2, o pierwsze zimowe wejście na ten wierzchołek walczyła Polska Narodowa Wyprawa. Gdy tylko doszły do nich informacje o tym, co się dzieje na Naga Parbat, bez wahania zgłosili chęć pomocy. Ostatecznie w akcji ratunkowej wzięli udział Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala.

Dzięki pakistańskiemu śmigłowcowi, Bielecki i Urubko zostali przetransportowani na Nanga Parbat na wysokość 4500 m n.p.m. pół godziny przed zachodem słońca i natychmiast zaczęli się wspinać do Revol i Mackiewicza.

Akcja ratunkowa, której się podjęli, przejdzie do historii światowego himalaizmu. Nocą, przy kilkudziesięciu stopniach mrozu ruszyli dokonać niemożliwego. W kilka godzin pokonali niemal dwa kilometry w pionie, w górę i w dół. Można powiedzieć, że biegli, nie szli.

Największym wyzwaniem było pokonanie niewdzięcznej ściany Kinshofera znajdującej się na wysokości 5900 m n.p.m. Dotarli tam ok. 23 czasu pakistańskiego. To stumetrowny wertykalny kuluar, wyceniony w skali UIAA na 5/6, co można określić jako miejsce trudne do pokonania. Jednak to skala tatrzańska, niezakładająca wspinania się w huraganowym wietrze i temperaturze wywołującej hipotermię. Polacy wdrapali się nim do Orlego Gniazda, znajdującego się powyżej, w ciągu dwóch godzin, co jest wydarzeniem bez precedensu. Zameldowali się w tym miejscu o 1 w nocy. Ten mikstowy odcinek skał i lodu jest najtrudniejszym fragmentem na drodze Kinshofera pomiędzy obozem I a II. Jego pokonanie może zająć nawet siedem godzin. Na wysokości około 6100 m n.p.m. dotarli do Revol.

Nie była w stanie się poruszać. Jej kończyny nie domagały, nie było mowy, żeby schodziła, trzymając się poręczówek. Musiała zostać opuszczona w dół na linach. Ewakuacja rozpoczęła się o 3 w nocy, ponieważ polski duet, zmęczony nieludzkim wysiłkiem, musiał odpocząć, żeby bezpiecznie zakończyć działalność w ścianie. Tomasza Mackiewicza niestety uratować się nie dało.

Denis Urubko i Adam Bielecki to maszyny, nie ludzie. W przeszłości udowadniali, że są najszybszymi i najbardziej wytrzymałymi himalaistami na świecie. Urubko na każdy z czternastu ośmiotysięczników wchodził bez wspomagania się tlenem, a dwa z nich - Makalu (8481 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) - zdobył jako pierwszy zimą. Z kolei Bielecki, jako pierwszy na świecie stanął zimą na Broad Peaku (8051 m n.p.m.) i Gaszerbrumie I (8068 m n.p.m.).

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%
Więcej o:
Komentarze (11)
Ikona Sportu 2018 ? Adam Bielecki i Denis Urubko
Zaloguj się
 • asia25031995

  0

  Po pierwsze, Mackiewicza nie zostawili, tylko nie szli po niego, bo:
  1. Caly ekwipunek lacznie ze spiworami zostawili , zeby jak najszybciej dostac sie do Revol i ewent Mackiewicza, mieli jeden cieniutki namiot. Gdyby podjeli probe pojscia po niego, zostawiliby Revol prawdopodobnie na smierc. nie miala sily, miala odmrozenia, nie jadla kilka dni,wycienczona.
  2. Pierwsze pytanie Bieleckiego bylo jak Mackiewicz, Revol odpowiedziala , że nie przytomny, krew mu leciala,podala kilka szczegółów, skad byla pewność ,że nie uda im sie uratowac Tomka.
  3. Wyobrazcie sobie jak na plazy macie dzwigac dorosla osobe przez 1km. A oni byli: wycienczeni , bylo z -50 stopni, pelno sniegu,stromo. Jesliby jakims cudem dotarli do niego, to nie byloby szans spuscic go na dol.
  4. Polecam prelekcje z Adamem, są szczegółowe filmiki, informacje itp.
  5, Chlopaki szacun!

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 4 razy 0

  Zostawili Mackiewicza na wymarcie. Dobrze ze kasa, ktora ludzie wplacili na helikopter poszla bez ich zgody na dzieci pana Tomasza.

 • qznia

  Oceniono 3 razy -1

  Adam Bielecki nie powinien być brany pod uwagę - zbyt dużą liczbe partnerów i klientów pozostawił w górach na pewną śmierc.

 • barteqzw

  Oceniono 3 razy -1

  buhahahaa

 • anonim_ka

  Oceniono 7 razy -3

  Szukają frajerów , którzy sfinansują im kolejną wycieczkę w Himalaje .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX