American Alpine Journal zaczyna swój artykuł stwierdzeniem, że polsko-francuski duet zdobył szczyt Nanga Parbat. - Tuż po zachodzie słońca 25 stycznia 2018 roku Mackiewicz i Revol osiągnęli szczyt Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). To było drugie zimowe wejście na ten szczyt w historii - czytamy w artykule.
Warto przy tym zauważyć, że specjaliści z prestiżowego periodyku uznali wejście na szczyt drogą północną-zachodnią. Oznacza to, że Mackiewicz i Revol zrobili to jako pierwsi w historii.
Igła się złamała. Wziął tabletki
W dalszej części artykułu można natknąć się jednak na zaskakującą informacje dotyczącą stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza. Polak już po osiągnięciu szczytu zdawał sobie sprawę z postępującej choroby wysokościowej, dlatego Revol zdecydowała się na wstrzyknięcie Mackiewiczowi deksametazonu, czyli leku, który niweluje objawy choroby wysokościowej. Niestety, próba się nie udała, bo Revol złamała igłę, próbując przebić spodnie Mackiewicza. W zamian Polak zażył cztery tabletki tego leku, ale ich działanie nie było już tak mocne, jak mogłoby być podanie leku przez zastrzyk.
- Mackiewicz zejściem ze szczytu zażył cztery tabletki deksametazonu i wydawało się, że to poprawiło na chwilę jego ciężki stan, bo para zeszła na wysokość 7280 m n.p.m. Niestety, Polak nie miał sił na dalsze schodzenie - czytamy.
W raporcie AAJ pojawia się także informacja, że Revol podjęła decyzję o opuszczeniu Mackiewicza, bo jego stan nie pozwalał na dalsze poruszanie się. - Mackiewicz był całkowicie wyczerpany, miał obrzęk płuc, odmrożenia i nie był w stanie już dalej się poruszać - czytamy.
American Alpine Journal to coroczny magazyn publikowany przez amerykański "Alpine Club". Jego misją jest "dokumentowanie i przybliżanie eksploracji gór". Periodyk uchodzi za jeden z najważniejszych na świecie, a jego historia sięga 1929 roku.
Sukces zbiórki pieniędzy dla dzieci Tomasz Mackiewicza. Darczyńcy wpłacili 700 tys. zł
Himalaizm. Tomasz Mackiewicz odnaleziony przez czeską wyprawę? Widzieli jego namiot