Sylwetki uczestników 105. Wielkiej Warszawskiej

Poniżej przedstawiamy sylwetki koni zgłoszonych do 105. w historii i 73. na Służewcu Wielkiej Warszawskiej. Wiadomo już nieoficjalnie, że zostanie wycofany reprezentujący Czechy ośmioletni wałach Autor.

1) HEIGHT OF BEAUTY (GB) (Youmzain – Height of Vanity / Erhaab), 6 l. klacz. wł. BHT Animal Trade Sp. z o.o., tr. Emil Zahariev, dż. Tomáš Lukášek 58

To kolejny udany sezon w wykonaniu brytyjskiej sześciolatki, która w zaledwie czterech tegorocznych startach zarobiła już ponad 50 tys. zł., dzięki zajęciu trzecich miejsc w biegach o nagrody Golejewka i Widzowa oraz drugich w bardziej prestiżowych wyścigach, Prezesa TS i St. Leger.

Forma klaczy wydaje się ustabilizowana na wysokim poziomie i choć wyraźnie przegrywała zarówno z Magnetikiem (trzy razy), jak i Fabulousem Las Vegasem (raz), to będzie bardzo mocną kandydatką do zajęcia miejsca w trójce lub czwórce. Biegi długodystansowe to zdecydowanie jej domena. W siodle będzie miała świetnego Czecha Tomáša Lukáška, który warszawski tor zna jak własną kieszeń i wygrywał tu wszystkie najważniejsze gonitwy, w tym trzykrotnie Wielką Warszawską: w 2011 na Intensie, 2016 – na Caccinim i 2017 – na Bushu Brave.

2) SANTA KLARA (IRE) (So You Think – Parade Scene / Parade Ground), 3 l. klacz wł. JC Concept J. Cukrowski Sp. Komandytowa, tr. Adam Wyrzyk, dż. Michal Abik 53

Świetnie radziła sobie w wieku dwóch lat i choć wiosną nie błyszczała tak bardzo, jej forma przyszła w odpowiednim momencie. Wygrała przygotowawczy bieg do Oaks (2400 m) o Nagrodę Novary (2000 m), a następnie ten prestiżowy docelowy wyścig. Liczyła się też w biegu o Nagrodę SK Krasne (2200 m), w którym była blisko trzecia.

Nie znajdzie się w gronie głównych faworytów, ale można w niej upatrywać kandydatki do namieszania w czołówce i podjęcia walki o płatne miejsce. Elastyczna bieżnia zwiększyłaby jej szanse na udany występ. Pojedzie na niej stały jeździec, czołowy służewiecki dżokej Michal Abik, a dodatkowym atutem klaczy będzie niska waga – 53 kg.

3) AUTOR (IRE) (Authorized – Kansas / Kahyasi), 8 l. wałach, wł. H. Polednikova, tr. Štepánka Myškova (CZECHY), dż. Martin Laube 60.

Wedle nieoficjalnych informacji zostanie wycofany

4) DARK KING (Arithmancer – Dark Angel / Monsun), 3 l. ogier wł. Plavac Sp. z o.o., tr. Piotr Piątkowski, k.dż. Kamil Grzybowski 55

Mógł się podobać w tegorocznych startach, bo wyraźnie poprawił się od zeszłego roku. To może być jednak zbyt mało, by mógł odegrać jakąś ważniejszą rolę w starciu z najlepszymi końmi w Polsce. Do tej pory wygrał dwa wyścigi III grupy i zajął 7. miejsce w Derby. Każde płatne miejsce w Wielkiej Warszawskiej byłoby sukcesem. W jego siodle znajdzie się kandydat dżokejski Kamil Grzybowski, jego stały jeździec.

5) FABULOUS LAS VEGAS (FR) (Air Chief Marshal – Coleene / King’s Best), 3 l. ogier wł. Joanny, Magdaleny i Eweliny Traka, tr. Krzysztof Ziemiański, dż. Szczepan Mazur 55

To bez wątpienia jedna z najważwiększych gwiazd sezonu 2018 i jeden z dwóch głównych kandydatów do zwycięstwa w Wielkiej Warszawskiej. W wieku dwóch lat rozkręcał powoli się ze startu na start i pod koniec roku widać było, że ma niemałe możliwości. Po ulgowym starcie w biegu o Nagrodę Strzegomia (4.), zaczął wygrywać wszystko, co było do wygrania.

W pięknym stylu zdobył nagrody Rulera i Iwna. Następnie sprostał, choć nie bez kłopotów, roli faworyta w Derby (wygrał o kr. łeb z Cape Ducato). W St. Leger nie dał rywalom najmniejszych szans, kompletując potrójną koronę. Wygląda na to, że długi dystans mu odpowiada, a 5 kg mniej na grzbiecie w porównaniu z Magnetikiem, może okazać się decydujące. Pojedzie na nim jego stały jeździec, Szczepan Mazur, który w tym roku prezentuje wyborną formę i już zapewnił sobie tytuł czempiona sezonu 2018.

6) AKADEMIA (FR) (Muhtathir – Anthropologie / Okawango), 3 l. klacz wł. K. i M. Wolanin, tr. Maciej Jodłowski, st. u. Joanna Grzybowska 53

Od kiedy trafiła do treningu Macieja Jodłowskiego była uznawana za nadzieję stajni. Niestety, w wieku dwóch lat sprawiała poważne kłopoty podczas wchodzenia do maszyny startowej, a w efekcie biegała poniżej oczekiwań. Nieudany miała też pierwszy tegoroczny występ, ale na dłuższych dystansach zaczęła spisywać się znacznie lepiej. W biegu o Nagrodę Soliny wygrywała w przekonującym stylu, pokonując czołówkę trzyletnich klaczy i zdobywając przepustkę do Derby.

W biegu o błękitną wstęgę spisała się znakomicie, przegrywając tylko nieznacznie z Fabulousem Las Vegasem oraz Cape Ducato. Chyba nieco podmęczona tym występem nie sprostała roli faworytki w Oaks, ale wywalczyła trzecie miejsce. Następnie była druga w wyścigu o Nagrodę SK Krasne. W Wielkiej Warszawskiej dosiądzie jej starsza uczennica Joanna Grzybowska, która dzielnie radzi sobie w tym sezonie, jednak to pierwszy zapis tej amazonki do tak prestiżowej gonitwy.

7) LARGO FORTE (GB) (Rip Van Winkle – Passionate Girl / Grand Lodge), 4 l. ogier wł. UAB Zirgo Startas, tr. Adam Wyrzyk, k. dż. Joanna Wyrzyk 60

Choć jedyne zwycięstwo odniósł w pierwszym tegorocznym starcie, w imponującym stylu wygrywając Handikap Otwarcia, to ogólnie sezon ma udany. Przez cały rok zajmował czołowe miejsca w wyścigach pozagrupowych, w każdym z nich ulegając Magnetikowi. Najsłabiej przebiegł na początku września, ale jego strata do czołówki nie była duża. Podobnie jak Height of Beauty wydaje się mocnym kandydatem do podjęcia walki o miejsce w trójce-czwórce i podobnie jak klacz, raczej trudno przypuszczać, aby poważnie zagroził faworytom.
W siodle, podobnie jak w trzech tegorocznych biegach, córka trenera, Joanna Wyrzyk (8. miejsce w czempionacie).

8) MAGNETIC (Roulette – Magia / Zafonium), 4 l. ogier wł. Eweliny Lasoty, tr. Maciej Janikowski, dż. Per-Anders Graberg 60

Wychowanek SK Moszna na dobre rozkręcił się dopiero w drugiej części poprzedniego sezonu, odnosząc cztery grupowe zwycięstwa z rzędu. Trener Maciej Janikowski wierzył, że w wieku czterech lat będzie w stanie nawiązać walkę z czołowymi stayerami i nie zawiódł się.

W pierwszym tegorocznym występie ogier przegrał jedynie z bezdyskusyjnie najlepszym wówczas starszym koniem na torze – Bushem Brave. Gdy jednak ten ostatni doznał kontuzji, Magnetic natychmiast dostał się na szczyt, wygrywając gonitwy o nagrody: Widzowa (2400 m) oraz Prezesa TS (2600 m).

W drugiej części sezonu kontynuował swoją świetną serię, zwyciężając w biegach porównawczych na 2000 m – o Nagrody Kozienic i Westminster Freundschaftspreis. W Wielkiej Warszawskiej będzie z pewnością zdecydowanie najwyżej notowanym starszym folblutem i prawdopodobnie głównym przeciwnikiem derbisty Fabulousa Las Vegasa, z którym spotka się po raz pierwszy. Dosiądzie go znakomity szwedzki dżokej Per-Anders Graberg, trzykrotny zwycięzca tego najbardziej prestiżowego wyścigu na Służewcu: w 2007 na szwedzkim Equipie Hillu, 2008 – na Merlinim i 2015 – na Va Banku.

9) RAIN AND SUN (FR) (Zambezi Sun – Rainallday / Cadoudal), 3 l. klacz wł. K. Kozłowskiej, tr. Janusz Kozłowski, dż. Anton Turgaev 53

Dopiero w wieku trzech lat rozpoczęła rywalizacje na wyścigowej bieżni i radziła sobie niezwykle dzielnie. Po trzech zwycięstwach w gonitwach grupowych, została zapisana do biegu o Nagrodę Novary, w którym zaledwie o szyję przegrała z Santą Klarą. W Oaks wyścig nie ułożył się dla niej korzystnie i była czwarta. Następnie zrewanżowała się Santa Klarze i Akademii pokonując je w wyścigu o Nagrodę SK Krasne. Wydaje się, że te trzy klacze mają zbliżone szanse w Wielkiej Warszawskiej. W ostatnim udanym starcie po raz pierwszy dosiadał jej Anton Turgaev, który również w Wielkiej Warszawskiej postara się wykorzystać atuty klaczy

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.