Góra śmieci na K2. Komentarz firmy odpowiedzialnej za logistykę wyprawy na K2

Firma Jasmine Tours odpowiedzialna na kwestie logistyczne polskiej wyprawy na K2 skomentowała film Jean-Pierre Danvoye'a. Kanadyjczyk nagrał porozrzucane śmieci wokół miejsca, w którym przebywała Narodowa Zimowa Wyprawa na K2.

Kilka dni temu w internecie pojawił się film nagrany przez Jean-Pierre Danvoye, na którym wydać duże ilości porozrzucanych śmieci w okolicy, w której przebywała Narodowa Zimowa Wyprawa na K2. Film oburzył internautów i szybko zaczęły pojawiać się komentarze osób związanych z tą wyprawą.

Adam Bielecki, który był jednym z uczestników tego przedsięwzięcia tłumaczy, że nagrane ujęcia zostały zrobione na przełomie czerwca i lipca. Jego zdaniem najprawdopodobniej zwierzęta, bądź ludzie musieli zniszczyć worki, które były przygotowane do transportu.

Uczestników wyprawy broni także Robert Jałocha, dziennikarz TVN, który towarzyszył w tym przedsięwzięciu. "Znam ludzi, którzy byli odpowiedzialni za bazę. (...) Gdy opuszczali Karakorum, na pewno to tak nie wyglądało. Piotr Snopczyński, kierownik bazy, mógłby nas wszystkich uczyć, jak dbać o porządek. Nawet beczki w bazie nie miały prawa stać krzywo! Jego namiot był absolutnym wzorem" - stwierdził Jałocha.

Portal "wspinanie.pl" poprosił o komentarz w tej sprawie przedstawicieli grupy Polskiego Himalaizmu Zimowego, oraz Jasmine Tour, która odpowiadała za kwestie logistyczne podczas wyprawy, w tym kwestii uprzątnięcia śmieci. "W związku z nagraniem, które pojawiło się dzisiaj w internecie pokazującym w opłakanym stanie obozowisko i depozyt po Zimowej Wyprawie na K2, chcemy przede wszystkim przeprosić za zaistniałą sytuację. Ekspedycja, gdy opuszczała bazę, zostawiła po sobie bezwzględny porządek. Wszelkie śmieci były uprzątnięte i przygotowane w szczelnie zamkniętych worach, dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Niestety prawdopodobnie część worów została splądrowana. Nie wiemy przez kogo. Obecnie wyjaśniamy sytuację z pakistańskim Agentem." - napisał Piotr Tomala z PHZ.

Przedstawiciele Jasmine Tours zapewniają, że worki ze śmieciami były przygotowane, zabezpieczone i umieszczone na terenie bazy, natomiast według informacji otrzymanych przez nich w lipcu zostały one otwarte, a śmieci porozrzucane. "Oświadczenie Jasmine Tours – raport dotyczący śmieci. Uzupełnienie Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 prowadzonej przez Krzysztofa Wielickiego. W obecności oficera łącznikowego Wyprawy na K2 Pana Ejaza personel Jasmine Tours zebrał śmieci i zapakował je do ponad 12 worków (dokładnie 12,5), następnie zabezpieczył i umieścił je na terenie bazy. W zimie nie pracuje personel CKNP (Central Karakoram National Park), który jest odpowiedzialny za transport śmieci.

Zgodnie z pakistańskimi regulacjami prawnymi to do CKNP i włoskiej organizacji pozarządowej (NGO) należy transport śmieci na dół do Askole. Z tej przyczyny wszyscy wspinacze zobowiązani są do wniesienia opłaty w wysokości 68 USD na rzecz CKNP. Na mocy dekretu rządu pakistańskiego CNKP jest odpowiedzialna za utrzymywanie czystości w Karakoram National Park.

W lecie 2018 Jasmine Tours organizowała wyprawę K2 Broad Peak Expedition. Nasz zespół najpierw wspiął się na Broad Peak, działając z bazy pod Broad Peakiem. W lipcu otrzymaliśmy informacje od przebywających w tym rejonie ludzi, że nasze worki (12,5) zostały otwarte i wszystkie śmieci zostały rozrzucone przez porterów [tragarzy - przyp. red.] pierwszej letniej wyprawy na K2. Porterzy być może szukali jakichś wartościowych rzeczy. Od razu zajęliśmy się tą sprawą, bez instrukcji od Krzysztofa Wielickiego lub żadnej innej osoby, i 15 lipca pozbieraliśmy śmieci i przekazaliśmy je do personelu CKNP na Concordii – zaniosło je tam 2 porterów pokonując dystans w ok. 3-4 godzin.

Tym razem, 20 lipca, oficer łącznikowy naszej letniej wyprawy Pan Ramzan, który był świadkiem tych działań, podpisał dokument potwierdzający (i doceniający) nasze wysiłki. Przeznaczyliśmy na te działania dodatkowe 7000 rupii.

Wideo oraz zdjęcia, które pojawiły się w internecie, pochodzą sprzed 15 lipca 2018 roku. Jasmine Tours, która jest odpowiedzialną firmą, i działa od 1995 roku, potwierdza posprzątanie bazy polskiej, zimowej wyprawy pod K2." - pisze Asghar Alik Porik, dyrektor Jasmine Tours.

Oświadczenie Jasmine Tours w sprawie śmieci na K2Oświadczenie Jasmine Tours w sprawie śmieci na K2 wspinanie.pl

Dokument wystawiony przez oficera łącznikowego Ramzana MughalaDokument wystawiony przez oficera łącznikowego Ramzana Mughala wspinanie.pl


Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 rozpoczęła się 11 lutego 2018 roku. Po niecałym miesiącu, 5 marca, ze względów bezpieczeństwa i złymi prognozami pogody po 11 marca zdecydowano się zakończyć wyprawę.

Więcej o: