We wrześniu w Warszawie zawody we wrotkarstwie alpejskim

W dniach 6-8 września po raz drugi w Warszawie odbędą się zawody o Puchar Świata we wrotkarstwie alpejskim. Zjeżdżanie na rolkach po stromych, asfaltowych odcinkach pomiędzy tyczkami slalomu to niezwykle widowiskowy sport.

Inline alpine – bo tak nazywa się ta młoda dyscyplina – to niejako sposób narciarzy alpejczyków i ich trenerów na walkę z globalnym ociepleniem. Coraz częściej to właśnie jazda na rolkach staje się nieodłącznym elementem przygotowań do zimowego sezonu. Wyczynowa forma tego sportu – w postaci regionalnych i międzynarodowych zawodów - pojawiła się pod koniec ubiegłego wieku, oczywiście w alpejskich krajach. Część zawodników wyspecjalizowała się we inline alpine, część też nie ma „narciarskich” korzeni, a rolkarskie (głównie jazda szybka). Od 2015 roku w zawodach Pucharu Świata biorą udział również Polacy, a od zeszłego sezonu je również organizują. W tym roku będzie to finał całego cyklu, połączony z Międzynarodowymi Mistrzostwami Polski.

Warszawska Agrykola będzie przez trzy dni światowym centrum rolkarstwa

Do Warszawy przyjedzie absolutna światowa czołówka z takich krajów jak Niemcy, Czechy, Hiszpania, Słowacja, Łotwa, Serbia, Włochy, Ukraina, czy Szwajcaria. Emocji nie zabraknie z kilku powodów: raz, że to w Warszawie zapadną ostatnie rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, dwa, że coraz silniejsza Reprezentacja Polski będzie chciała „ugryźć” światowy top, wreszcie trzy, że zawodnicy w drodze na metę niejednokrotnie zaliczać będą efektowne upadki. Ciężko nie nazwać sportem ekstremalnym aktywności, w której zawodnicy pędzą w dół asfaltu z prędkością sięgającą 50 km/h. Dlatego 7-8 września na Agrykoli zobaczysz kaski, motocyklowe „zbroje” i barierki, oddzielające rolkarzy od publiczności, a także przygotowanych do akcji medyków.

 

Kiedy się to wszystko odbędzie?

6 września, w godz. 16:30 – 20:30, dzień przed główną serią zawodów, przy bramie 11. PGE Narodowego odbędzie się slalom w ramach Warszawskiej Ligi Inline Alpine, będący dla zawodników treningiem przed najważniejszą odsłoną rywalizacji.

7 września na ul. Agrykola, w godz. 10:00 – 17:00, rolkarze powalczą o Międzynarodowe Mistrzostwo Polski. To najdłuższa trasa w całym cyklu World Cupu.

Najlepsi wystartują 8 września w finale Pucharu Świata, który odbędzie się również w godz. 10:00 – 17:00, na tej samej ulicy.

Realizatorem wydarzenia,  z ramienia Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, jest Ski Spa – organizator szkoleń narciarskich. Zawody, które patronatem objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, uzyskały wsparcie firm: No Limit, Prochem, Redbull, Man, Rollerblade, Tempish, Walk, Tusztusz.pl, Vertiss, Adform oraz Warszawskie Towarzystwo Sportowe DeSki.

Więcej o zawodach przeczytasz na oficjalnej stronie  oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.

Wstęp na wszystkie zawody jest bezpłatny.