Latok I zdobyty od strony północnej! W lipcu zginął na nim rosyjski wspinacz

Słoweńsko-brytyjski zespół, złożony z Alesa Cesesna, Luki Strazara i Toma Livingstone`a zdobył szczyt Latok I od strony północnej - informuje portal "pzs.si". To jeden z najtrudniejszych celów wspinaczy w paśmie Karakorum, od ściany północnej dotychczas niezdobyty.

Na razie strona słoweńska, która jako pierwsza poinformowała o sukcesie wyprawy, nie podała żadnych szczegółów dotyczących zdobycia szczytu. Wiadomo jednak, że Cesen, Strazar i Livingstone dokonali tej sztuki od strony północnej Latok I (7145 m), jednej z z najgroźniejszych gór, do ich wyczynu pozostających bez przejścia części łańcucha znajdującego się na pograniczu Pakistanu.

Wyprawa rozpoczęła się 22 lipca, a termin jej planowanego zakończenia wyznaczono na 19 sierpnia. Słoweńsko-brytyjski zespół wspiął się na najwyższy szczyt grupy Panamah Muztaght od strony północnej, gdzie niedawno doszło do tragicznego wypadku. Kilka tygodni temu śmierć właśnie na stronie północnej poniósł rosyjski wspinacz, Siergiej Głazunow. Akcja ratownicza - zakończona sukcesem - jego partnera, Aleksandara Gukowa, trwała kilka dni.

Cesen, Strazar i Livingstone dokonali czegoś, czego nie udało się innym znakomitym wspinaczom, takim jak: Wojciech Kurtyka, Doug Chabot, Colin Haley czy John Bouchard.

Adam Bielecki w "Wilkowicz Sam na Sam": Kiedyś myślałem, że nie założę rodziny, bo to nieodpowiedzialne ze strony himalaisty. Zmieniłem zdanie

Więcej o: