Sport.pl

Aleksander Gukow uratowany! Szczęśliwe zakończenie akcji ratunkowej na Latok I w Karakorum

Od kilku dni w Karakorum przy górze Latok I trwała akcja ratunkowa rosyjskiego wspinacza Aleksandra Gukowa, który od 25 lipca przebywał uwięziony w ścianie bez żadnego sprzętu. Akcja zakończyła się powodzeniem - poinformowała Anna Piunowa, koordynatorka akcji ratunkowej.

Gukow w ścianie Latoka I tkwił od środy. Wówczas na północnej grani najwyższego szczytu grupy Panamah Muztaght doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął partner, Siergiej Głazunow. Razem z nim, Gukow stracił cały sprzęt niezbędny do wspinaczki.

Gukow pierwszy sygnał SOS nadał właśnie w środę, kiedy poinformował o śmierci Głazunowa i poprosił o pomoc. Później Rosjanin wysyłał kolejne wiadomości, czekając na pomoc. Najpierw napisał, że znalazł pół batonika i trochę picia, teraz odezwał się po raz kolejny. - Przerąbane. Skąd tyle lawin? Nie mogę stopić śniegu - napisał.

Jak informowała Anna Piunowa, koordynator wyprawy, Gukow w ostatniej wiadomości napisał, że baterie w jego telefonie satelitarnym nie starczą na długo. Co gorsza przekazał, że kończy mu się pożywienie.

Na szczęście ostatecznie udało się uratować rosyjskiego wspinacza. Przeszkadzająca wcześniej pogoda się poprawiła i śmigłowce mogły podjąć go ze ściany z wysokości około 6200 metrów. Gukow jest już w szpitalu w Skardu, nic mu nie zagraża, jest jedynie poważnie osłabiony.

Dziewiczy filar Latok I

Gukow i Głazunow atakowali szczyt Latok I (7145 m), niezdobytym jeszcze północnym filarem. Cała droga jest pełna trudności technicznych, a ich kulminacja zaczyna się na wysokości około 7 tysięcy metrów. Nie poradziła sobie z nią również dwójka rosyjskich wspinaczy.

Pierwsza próba zdobycia Latoka I północną ścianą miała miejsce w 1978 roku. Amerykański zespół Jim Donini, Michael Kennedy, George Lowe i Jeff Lowe musieli wycofać się tuż pod szczytem, gdy jeden z alpinistów zaczął zdradzać objawy choroby wysokościowej.

Całej drogi nie przeszli również m.in. John Bouchard, Doug Chabot, Catherine Destivelle, Colin Haley czy Wojtek Kurtyka.

Więcej o:
Komentarze (39)
Aleksander Gukow uratowany! Szczęśliwe zakończenie akcji na Latok I w Karakorum
Zaloguj się
 • mionionek

  Oceniono 8 razy 6

  Super :)

 • mirasko70

  Oceniono 8 razy 6

  No i gitarka :-)

 • byann

  Oceniono 4 razy 2

  To teraz nasi powinni spróbować pójść tamtędy zimą. Jak będzie okienko pogodowe, oczywiście. Pismaki umrą ze szczęścia.
  Będzie nowy serial, bo M jak Miłość, Na Wspólnej, Ojciec Mateusz i Wejście na K2 Zimą się już przejadły.

 • wesslingharald

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo. Pilot miszcz. Szacun.

 • judas1

  Oceniono 2 razy 2

  uf....

 • kotprezesa

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo!

 • valla

  Oceniono 8 razy 2

  Uff... Że to nie Polak i się obyło bez narodowej żebraniny

 • eberhard_mock_breslau

  Oceniono 4 razy 2

  Ale cudownie! Oby następnym razem zdobył górę!

 • bjuras

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Bielecki i Bargiel!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX