Sport.pl

Śmiertelny wypadek w pasmie Karakorum. Siergiej Glazunow zginął na Latoku I. Na ścianie, bez sprzętu został jego partner

Siergiej Glazunow zginął podczas wspinaczki na północnej grani szczytu Latok I, leżącego w pasmie Karakorum. Na ścianie, bez sprzętu, pozostał jego partner, Aleksander Gukow.

Glazunow zginął w środę 25 lipca na północnej grani szczytu Latok 1 (7145 m), jednego z najwyższych w grupie Panamah Muztagh z pasma Karakorum. To jedna z najgroźniejszych, wciąż pozostających bez przejścia części łańcucha znajdującego się na pograniczu Pakistanu. Grań sprawia wspinaczom olbrzymie problemy techniczne, o czym przekonało się już wielu ochotników.

Po tym, jak Glazunow zginął, na ścianie pozostał jego partner, Aleksander Gukow, który nadał dramatyczny sygnał SOS. - Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej poleciał. Zostałem na ścianie bez ekwipunku - powiedział Rosjanin. Według ostatnich wskazań GPS wspinacz, w momencie nadania sygnału, znajdował się na wysokości ok. 6975 m.

Północna grań Latok IPółnocna grań Latok I wspinanie.pl

Jak poinformowali pozostali wspinacze, którzy zostali w bazie pod ścianą, możliwe są dwa warianty akcji ratunkowej. Pierwszy zakłada podjęcie Gukowa, który prawdopodobnie znajduje się już kilkaset metrów niżej. Drugi natomiast mówi o tym, by zrzucić mu sprzęt umożliwiający samodzielne zejście w dół. Problem stanowią jednak lawiny kamienne, które mogą znacznie utrudnić pomoc. Śmigłowce ratownicze wystartują ze Skardu (pakistańskie miasto znajdujące się w okolicy szczytu Latok I) w środę.

Adam Bielecki w "Wilkowicz Sam na Sam": Kiedyś myślałem, że nie założę rodziny, bo to nieodpowiedzialne ze strony himalaisty. Zmieniłem zdanie

Więcej o:
Komentarze (59)
Śmiertelny wypadek w paśmie Karakorum. Siergiej Glazunow zginął na Latoku I
Zaloguj się
 • SpokoSpoko

  0

  Ciekawe dlaczego nie zabieraja ze saba flying suits jak base jumpers.
  Taki garniturek batmana + spadochron i gosc moglby z tamtad po prostu sfrunac.

 • eberhard_mock_breslau

  Oceniono 2 razy 0

  Potrzebny Dron Bargiela!

 • grundol1

  Oceniono 15 razy -1

  Będziecie teraz informować o wszystkich wypadkach w Karakorum i Himalajach? i to z dopiskiem Pilne?

 • Adamov Bagdanov

  Oceniono 2 razy -2

  mozna wysłac mysliwce najlepiej f16 z długimi linami nawet 1 km wtedy ten bohater chwyci sie jej i spokojnie odleci do Peszawaru

 • slon2002

  Oceniono 6 razy -2

  Czy to jest dla nas ważna wiadomość???
  Statystyki
  Życie i śmierć

  30. Co 5 sekund rodzi się 21 dzieci
  31. Co 5 sekund rodzi się 10 dzieci w ubóstwie
  32. Co 5 sekund rodzi się jedno dziecko z różnego typu ułomnością
  33. Co 5 sekund na świecie przybywa 13 ludzi - przychód netto
  34. Co 5 sekund na świecie umiera 9 ludzi
  35. Co 5 sekund umiera 1,5 człowieka z głodu
  36. Co 5 sekund umiera jedno dziecko z głodu

 • kato-rznik

  Oceniono 8 razy -2

  Ostatnio bardzo mnie zdziwiło, że część trasy faceta, który rzekomo zjechał z K2 dał radę filmowac dron (że wleciał tak wysoko mimo rozrzedzonego powietrza).
  Ciekawe, gdyby zmodyfikować zwykłe drony na wysokogórskie i zacząć je używać np. do dostarczenia czegoś.

 • fctheduck

  Oceniono 7 razy -3

  To oczywiście wieka tragedia, ale ci goście realizują podobno swoje marzenia. Wybrali mało bezpieczne hobby, więc może powinni się ubezpieczyć? Ok, pewnie takie ubezpieczenie kosztowałoby krocie, ale dlaczego w razie wypadku inni muszą pokryć koszty wyprawy ratunkowej z własnej kasy (podatków). To oczywiście bezduszna opinia cynika, ale fakty są takie jakie są.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX