K2. Andrzej Bargiel skomentował swój sukces. "To nie dawało mi spokoju"

Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z drugiego najwyższego szczytu Ziemi - K2. Polski skialpinista w rozmowie z "RMF FM" skomentował swoje niebywałe osiągnięcie.

19 lipca Andrzej Bargiel, Janusz Gołąb i czterej pakistańscy tragarze wyruszyli w trasę na K2. Już następnego dnia dotarli do obozu trzeciego na wysokości 7000 metrów. W niedzielę Bargiel podjął się ataku szczytowego i ok. godz. 8 rano dotarł do celu. Następnie zrealizował swój główny plan na tę wyprawę - jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z drugiej najwyższej góry Ziemi.

>>> Polak z historycznym wyczynem. Andrzej Bargiel zjechał na nartach z K2.

"Wiedziałem, że da się to zrobić"

Bargiel skomentował na gorąco swoje osiągnięcie. - To wyzwanie nie dawało mi spokoju. Wiedziałem, że da się to zrobić, a wiele osób uważało, że się nie da. Pozdrawiam je więc - powiedział w rozmowie z "RMF FM".

Polak zdawał sobie sprawę z istniejącego zagrożenia. - To strome zbocza, bardzo narażone na lawinę. Do tego jest dużo lodu, który przeszkadza w uprawianiu narciarstwa. Jest po prostu niebezpiecznie.

- Nie było widoczności. Droga wiodła przez środek ściany, więc było to dość skomplikowane, ale udało się na szczęście. Przeczekałem w obozie czwartym jakąś godzinkę i zjechałem na dół.

Co ciekawe, to nie trudne warunki w Karakorum były największym problemem. - Zakładałem, że będę tylko dwa dni, ale to się przedłużyło i spałem w sumie trzy noce. Jestem zmęczony spaniem na tych wysokościach. Jeszcze nigdy nie spałem na wysokości 7800 metrów, a jeszcze musiałem wynieść linę i bardzo dużo bagażu, jakieś 20 kg na ramię, więc trochę mnie to zmęczyło - stwierdził 30-latek.

>>> Broad Peak. Kolejna akcja ratunkowa. Polacy bohaterami

Pamiątkowe zdjęcie

Po zrealizowaniu celu Bargiel był bardzo szczęśliwy, ale i niebywale zmęczony. Mimo to nie zrezygnował z pamiątkowego zdjęcia, które pojawiło się na Facebooku fotografa sportowego, Marka Ognia.

Znani Polacy komentują wyczyn Bargiela

Osiągnięcie Andrzeja Bargiela odbiło się szerokim echem w polskich społeczeństwie. Wiele znanych osób skomentowało sukces rodaka. Pogratulowała mu m.in. Justyna Kowalczyk.

>>> Andrzej Bargiel zjechał na nartach z K2. Znane osobistości pod wrażeniem wyczynu Polaka