Broad Peak. Kolejna akcja ratunkowa. Polacy bohaterami

Stando Vrba doznał poważnego urazu podczas międzynarodowej wyprawy, której celem jest wytyczenie nowej drogi na Broad Peak. W akcję ratunkową włączyli się Polacy.

Członkami 4-osobowogo zespołu są Rick Allen, Sandy Allan, Stando Vrba i Kacper Tekieli. Podczas aklimatyzacji zaginął Rick Allen (został odnaleziony), a teraz urazu doznał Vrba. Został uderzony kamieniem.

Vrba jest partnerem Tekieliego, który na Facebooku opisał kulisy akcji ratunkowej. Brali w niej udział Polacy, którzy wspinają się na K2, m.in. Janusz Gołąb czy Andrzej Bargiel.

Dron Bartłomieja Bargiela pomógł w niesamowitej akcji ratunkowej na Broad Peak

- Głębokie rozcięcie i obfite krwawienie z nogi wymagało asysty osób trzecich na drodze przez lodowiec. Jeden sygnał niepokoju z naszej strony wystarczył by z pomocą ruszyło pod ścianę grono Przyjaciół, Partnerów i Kolegów; Janusz, Andrzej, Marek, drugi Andrzej, Marek z Czech Rafał, Piotrek, nasz oficer łącznikowy Kadir, Lakpa, Tashi, wreszcie sprawcy profesjonalnego zabiegu w namiocie bazowym, lekarze: Wojtek i Paweł, wspierani przez całą polską wyprawę "filmową". Czterogodzinna przeprawa przez lodowiec, w środku nocy, ze Standą na ramionach, zainicjowana przez ludzi, którzy poświęcili w tym celu własne interesy, była dla nas wielkim świętem Przyjaźni, Partnerstwa i Koleżeństwa. Dziękujemy Wam kochani - napisał Tekieli dziękując za wsparcie.

K2. Andrzej Bargiel dotarł na 7800 metrów. Dron pokazuje jak wygląda wspinaczka [wideo]

Adam Bielecki zdobył Gaszerbrum II. Szczegóły ataku, 18 godzin walki

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter

Więcej o: