Adam Bielecki zdobył Gaszerbrum II. Szczegóły ataku, 18 godzin walki

- Po blisko 18 h akcji górskiej wróciliśmy z Felixem do C3. Udało nam się dokonać trawersu wierzchołka - weszliśmy kruchą i zaskakująco trudną ścianą zachodnią, a zeszliśmy drogą normalną - napisał Adam Bielecki na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Himalajów i Karakorum. Pierwszy raz góra została zdobyta w 1956 roku, a pierwsze zimowe wejście zaliczone zostało w 2011 roku. Wśród grupy, która go zdobyła, byli Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards.

Bielecki zdobył Gaszerbrum II

Adam Bielecki i Jacek Czech przeprowadzili atak szybciej, niż planowali, bo na wtorek 17 lipca przewidywane jest znaczne pogorszenie pogody.

W niedzielę zespół dotarł do bazy numer trzy, gdzie wcześniej zostawiony był namiot. Atak szczytowy zaplanowano na wczesne godziny poranne, bo w Karakorum jest teraz lato i himalaiści muszą mierzyć się z bardzo mocnym słońcem odbijającym się od śniegu. Oprócz Bieleckiego i Czecha na szczyt wyruszyli także Kazach Borys Dedyszko oraz Niemiec Felix Berg.

- Po blisko 18 h akcji górskiej wróciliśmy z Felixem do C3. Udało nam się dokonać trawersu wierzchołka - weszliśmy kruchą i zaskakująco trudną ścianą zachodnią, a zeszliśmy drogą normalną. Radość z wejścia psuje fakt, że Jacek zawrócił z 7500 m, a Borys poszedł na normalną drogę i wycofał się z 7800 m. Pozdrawiamy z C3. Jutro baza - napisał Bielecki na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Popularność po brawurowej akcji ratunkowej

Adam Bielecki zasłynął z brawurowej akcji ratunkowej, gdy w styczniu 2018 roku wraz z Denisem Urubką uratował Elizabeth Revol z Nanga Parbat, rezygnując chwilowo ze swojego projektu zdobycia K2 zimą. Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli Nanga Parbat (8125 m n.p.m.), ośmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich.

Niestety, podczas zejścia Mackiewicz źle się poczuł. Revol sprowadziła go na wysokość 7300 m. Stan Polaka się pogorszył, nie był w stanie chodzić. Francuzka ratowała życie i zaczęła schodzić. Spod K2 śmigłowcami przylecieli Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Uratowali Revol, do Mackiewicza nie udało się dotrzeć.

Bargiel planuje zjazd

W tym samym czasie na K2 trwa kolejna akcja Andrzeja Bargiela, który planuje wejść na szczyt K2 i zjechać z niego na nartach. Polak planuje dojście do obozu czwartego na 7800 metrów, a w ataku pomaga dron jego brata - Barłomieja Bargiela.

***

Jerzy Dudek w sztabie reprezentacji? Skomentował

Brzęczek zaskoczy powołaniem? "To moje marzenie"

Stadion w Wołgogradzie już się sypie

Więcej o: