Adam Bielecki zdobył Gaszerbrum II!

Dwójka Polaków Adam Bielecki i Jacek Czech w poniedziałek przeprowadzała atak szczytowy na Gaszerbrum II. Ostatni punkt lokalizacyjny Bieleckiego z 14:58 pokazuje, że Polak stanął na szczycie! Dla Bieleckiego to już piąty ośmiotysięcznik.

Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Himalajów i Karakorum. Pierwszy raz góra została zdobyta w 1956 roku, a pierwsze zimowe wejście zaliczone zostało w 2011 roku, a wśród grupy, która go zdobyła byli Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards. 

Adam Bielecki i Jacek Czech przeprowadzili atak szybciej niż planowali, bo na wtorek 17 lipca planowane jest znaczne pogorszenie pogody.

W niedzielę zespół dotarł do bazy numer trzy, gdzie wcześniej zostawiony był namiot. Atak szczytowy zaplanowano na wczesne godziny poranne, bo w Karakorum jest teraz lato i himalaiści muszą mierzyć się z bardzo mocnym słońcem odbijającym się od śniegu. Oprócz  Bieleckiego i Czecha, na szczyt wyruszyli także: Kazach Borys Dedyszko oraz Niemiec Felix Berg.

Andrzej Bargiel próbuje zjechać ze szczytu K2. Planuje dojście do obozu czwartego. Dron pomaga w ataku

Portal wspinanie.pl pisze, że Bieleckiemu w decydującym ataku na szczyt towarzyszył Berg. Nie wiadomo, czy udało się to również Jackowi Czechowi. Himalaiści rozpoczęli schodzenie, warto zauważyć, że w Pakistanie ciemno zrobi się o godzinie 20:49 czasu polskiego.

Adam Bielecki na Gaszerbrum II!

Adam Bielecki - piąty ośmiotysięcznik

Przed południem na lokalizatorze Bieleckiego widać było, że grupa idzie w kierunku grani, a o godzinie 12:08 lokalizator pokazał, że himalaiści na pewno zaatakują szczyt. Później wydawało się, że himalaiści wracają, ale oni po prostu zeszli niżej w celu obrania innej drogi na szczyt. Jak pokazuje lokalizator Bieleckiego - Polak stanął na szczycie. 

- Dzisiaj około 14.30 (17.30 czasu pakistańskiego) na wierzchołek Gasherbruma II (8035 m) wspiął się Adam Bielecki – podaje dziennikarz TVN 24 Robert Jałocha.