Adam Bielecki chce wejść na Gaszerbrum II. Atak szczytowy 16 lipca

Adam Bielecki atakuje szczyt Gaszerbrum II. Razem z Jackiem Czechem rozpoczęli akcję w poniedziałek o 3 w nocy.

Adam Bielecki i Jacek Czech przeprowadzają atak szybciej niż planowali. Jak mówił Bielecki w rozmowie z portalem wspinanie.pl 17 lipca prawdopodobnie zamknie się okno pogodowe, co doprowadziło do zmiany planów.

Drugi zespół tworzą zaprzyjaźnieni z Bieleckim i Czechem Kazach Boryd Dedeszko i Niemiec Felix Berg.

Piłka nożna. Rostkowski: Jedno z najsłynniejszych oszustw w historii w finale MŚ 2018

O godzinie 10:22 Bielecki dotarł na wysokość 7798 metrów.

- Czujemy się pewnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak to rozegraliśmy. Wiedzieliśmy bowiem, że nie ma sensu atakować szczytu podczas tej ostatniej próby, a trzeba po prostu spędzić tam 24 godziny, żeby złapać „klimę”, do tego podejść jeszcze trochę wyżej i zejść na dół do bazy, gdzie właśnie odpoczywamy. Dopiero teraz możemy ruszyć do ataku. Nasza strategia okazała się słuszna - powiedział Bielecki.

To jego "siódma, ósma wyprawa" z Czechem. - Bardzo bym chciał, aby wszedł na GII, bo uczyniłoby go to kompletnym wspinaczem. Ma w swoim dorobku świetne osiągnięcia – jako skitourowiec, wspinacz sportowy, alpejski, wielkościanowy. Zdobycie ośmiotysięcznika byłoby dla niego taką wisienką na torcie.

Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na granicy Chin z Pakistanem. Pierwsze zimowe wejście dokonało się 2 lutego 2011 roku, dokonali tego Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards.

Lubisz ciekawostki sportowe i niebanalne teksty. Wypróbuj nasz nowy newsletter. Zapraszamy, Łukasz Godlewski i Janusz Sadłowski

Więcej o: