Sport.pl

Wyprawa na K2. Adam Bielecki i Denis Urubko schodzą do bazy. Nadchodzi załamanie pogody

Adam Bielecki i Denis Urubko po dokonaniu rekonesansu na wysokości 7400 m wracają do bazy. Według prognoz ma nastąpić załamanie pogody.

Bielecki z Urubko założyli obóz trzeci, w którym spędzili dwie noce na wysokości 7200 m. Sprawdzili jeszcze drogę wspinania do 7400 m i w tej chwili schodzą do bazy. Polscy himalaiści znakomicie wykorzystali dobre warunki panujące w Karakorum. Od środy ma jednak nastąpić załamanie pogody, które będzie się utrzymywało przez kilka dni.

Z kolei Marcin Kaczkan przebywa w C1 na 6100 m, a pozostali uczestnicy znajdują się w bazie. Prognozowany jest mocny wiatr i opady śniegu. W piątek ma wiać z prędkością ok. 55 km/godz., a odczuwalna temperatura na wysokości 7000 m spadnie do minus 46 stopni Celsjusza. Jest szansa, że do następnego wtorku warunki się nie poprawią. Jeśli pogoda dopisze, to pierwszy w historii zimowy atak szczytowy na K2 może nastąpić na początku marca.

Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Biografie himalaistów są dostępne w formacie ebooków w Publio.pl

Komentarze (97)
Wyprawa na K2. Bielecki i Urubko schodzą do bazy. Nadchodzi załamanie pogody
Zaloguj się
 • Jacek Kusiak

  Oceniono 5 razy 5

  Powodzenia chłopaki, oby dopisała wam pogoda, trzymam za was kciciuki 👍

 • anty-oszolom

  Oceniono 7 razy 5

  Proponuję krytykantom i malkontentom zmianę lektury. Wasze bezsensowne komentarze nikogo, poza wami, nie interesują. Narodowa wyprawa? I dobrze. Wolę, żeby moje podatki szły na takie przedsięwzięcia niż pseudonaukowe komisje do spraw wybuchów piwno-parówkowych w stodołach czy o-malo-co pełnoletnich doradców starego ramola.
  A chłopaki w Karakorum - trzymamy za Was kciuki! Jeżeli dacie radę - idźcie i zdobądźcie K@! Ale wracajcie bezpiecznie. I wszyscy!

 • scooleem64

  Oceniono 5 razy 3

  Drodzy Himalaiści, przede wszystkim życzę Wam żebyście wszyscy wrócili cali i zdrowi z wyprawy. A jeśli przy okazji uda się zdobyć szczyt K2 to będzie fantastycznie. Powodzenia!!

 • pinilek

  Oceniono 3 razy 3

  "Jest szansa, że do następnego wtorku warunki się nie poprawią." Panie Redaktorze, czy mógłbym najuprzejmiej prosić o porawienienie, bo chyba nie to miał pan na myśli?

 • pinilek

  Oceniono 3 razy 3

  Bielecki i Urubko już w bazie (11:50 naszego czasu, 15:50 u nich). Zeszli z C 3 w 8 godzin i 20 minut, zatrzymując się po drodze na pogawędkę z Marcinem Kaczkanem w C1 (wygląda na trakerze, jakby przenieśli trzeci obóz na 7360, ale to może być błąd odczytu). Pisałem wcześniej, że nie ma już w lutym szans na atak szczytowy, ale szansa się właśnie pojawiła - ostatniego dnia lutego (czyli według Denisa ostatniego dnia zimy, bo dla niego marzec to już nie zima), na szczycie ma być słońce i praktycznie bezwietrznie (10km/h - taki wiatr na K2 zimą się prawie nie zdarza). Aktualnie prognozowane okno pogodowe między poniedziałkiem i czwartkiem w przyszłym tygodniu wygląda lepiej, niż to, które teraz wykorzystali zakładając C3. Sukces tej wyprawy staje się naprawdę realny.

 • mruwa9

  Oceniono 10 razy 2

  "Jeśli pogoda dopisze, to pierwszy w historii zimowy atak szczytowy na K2 może nastąpić na początku marca."
  A jesli pogoda nie dopisze i trzeba bedzie czekac, to zrobia pierwsze zimowe wejscie na K2 na poczatku lipca.
  Tez dobrze.

 • pinilek

  Oceniono 1 raz 1

  Adam Bielecki powiedział po dojściu do bazy, że dzisiejsze zejście dało im bardziej w kość niż całe wejście. Wszystko przez większy wiatr, który miotał nimi podczas zjazdów. Powiedział też, że powyżej 7000 odczuwali niedostateczną jeszcze aklimatyzację. Ponieważ szli na lekko, po drodze wycinali lepsze kawałki starych lin i budowali z nich nowe poręczówki. Mówił, że chociaż ciężko nadążyć za Denisem, to dawał radę.

 • fitt

  Oceniono 1 raz 1

  Wg znanego łojarza z ZAkopanego pana Ryszarda Gajewskiego marcowe wejście jest mało wartosciowe, jest cieplej, mniej wietrznie jest dłuższy dzien. Złoić należy wtedy gdy jest najciezszy mróz i kiedy najmocniej wieje.
  Zapomniał wół że jako cielak złoil pd. ść.Zamarlej zimą w pełnej lampie bez grama śniegu i lodu w ścianie i suchej jak pieprz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX