Pjongczang 2018. Brązowy medalista w curlingu złapany na dopingu?!

W organizmie Aleksandra Kruszelnickiego wykryto meldonium - informuje rosyjski serwis "Sport Express".

Rosjanin wraz z Anastazją Bryzgałową zdobyli brązowy medal w curlingu podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W meczu o trzecie miejsce pokonali Norwegów 8:4.

Być może jednak straci medal. Według rosyjskiego serwisu "Sport Express" w jego próbkach znaleziono ślady meldonium. Na razie nie wiadomo, jakie będą konsekwencje dla zawodnika, ale Kruszelnicki był bardzo zaskoczony takim wynikiem.

Rosjanin należy do ścisłej czołówki curlerów na świecie. W 2016 roku został w Kazaniu mistrzem świata.

Czym jest meldonium?

Bardzo rzadko doping jest wymyślany przez farmaceutów z przeznaczeniem dla sportowców-oszustów (jak stało się np. w aferze BALCo). Zwykle są to leki do użytku powszechnego, leczniczego. I tak też jest w przypadku meldonium, specyfiku dla pacjentów "sercowych", w tabletkach i zastrzykach. Dlaczego meldonium zostało zakazane? Bo poprawia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a więc wytrzymałość.

Meldonium znalazł się na liście Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) we wrześniu 2015 roku.

Jak dotąd Olimpijczycy z Rosji zdobyli w Pjongczangu 11 medali – trzy srebrne i osiem brązowych. W klasyfikacji medalowej zajmują 20. miejsce.