Jak się sprowadza himalaistów z góry? To wideo pokazuje jak wygląda taka akcja

Cała Polska ostatnimi dniami żyła akcją ratunkową na Nandze Parbat. Jak wygląda sprowadzanie himalaistów z góry w trudnych warunkach?

Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz próbowali zdobyć Nangę Parbat. Zrobili to w czwartek, ale przy zejściu pojawiły się ogromne problemy. Polak był w fatalnym stanie i Francuzka go zostawiła próbując sama zejść.

Niestety warunki nie pozwoliły na podjęcie akcji poszukiwawczej Mackiewicza, ale Revol została uratowana przez czterech uczestników wyprawy na K2 - to Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala. 

Jak wygląda akcja sprowadzania himalaistów z góry i dlaczego to takie ciężkie zadanie pokazuje nagranie z Mount Everest z 2003 roku.

Ta akcja toczyła się na wysokości 5900 m. Polska ekipa znalazła Revol 200 metrów wyżej.

Podobną sytuację pokazuje nagranie z Mount Everest z 2017 roku. Była to największa akcja ratunkowa w historii. 19-letni Szerpa Dawa Sange i 60-letni Abdul Jabbar Bhatti w maju tego roku zdobyli szczyt Mount Everestu. Podczas zejścia skończył im się tlen w butlach. Uratował ich zespół Szerpów, który zaopatrzył ich w butle z tlenem i pożywienie oraz pomogli bezpiecznie zejść ze szczytu.

 

Poznaliśmy raport z akcji ratunkowej >>

Zobacz wideo

W Publio.pl jest dostępna w formie ebooka biografia Wojciecha Kurtyki