Nanga Parbat. Odznaczenia państwowe dla Bieleckiego, Urubki, Botora i Tomali?

"W najbliższym czasie wystąpię do Prezydenta RP o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla A.Bieleckiego, D.Urubko, J.Botora i P.Tomali" - napisał na Twitterze minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala - ta czwórka w weekend uratowała życie Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Francuz wraz z Tomaszem Mackiewiczem utknęła na górze na wysokości powyżej 7000 m n.p.m. podczas schodzenia po udanym ataku szczytowym.

O ile Revol udało się schodzić z góry mimo poważnych odmrożeń, o tyle na górze pozostał Mackiewicz, którego dopadła choroba wysokościowa oraz ślepota śnieżna. W sobotę rano spod bazy na K2 na pomoc dwójce himalaistów ruszyli Bielecki, Urubko, Botor i Tomala.

Pierwsza dwójka ruszyła na ratunek Revol, dwaj pozostali czekali niżej z niezbędnym sprzętem. Chociaż pierwotnie zakładano, że akcja pomocy Francuzce trwać będzie łącznie około 16 godzin, to Bielecki i Urubko dotarli do niej w niespełna osiem, w sobotę, około 22.00 polskiego czasu.

Polacy pomogli Revol, akcja ratunkowa na tym została jednak zakończona. Szans na uratowanie Mackiewicza niestety już nie było.

W poniedziałek rano minister sportu i turystyki, Witold Bańka napisał na Twitterze, że wystąpi do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla Bieleckiego, Urubki, Botora i Tomali.

W Publio.pl jest dostępna w formie ebooka biografia Wojciecha Kurtyki