Sport.pl

Nanga Parbat. Odznaczenia państwowe dla Bieleckiego, Urubki, Botora i Tomali?

"W najbliższym czasie wystąpię do Prezydenta RP o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla A.Bieleckiego, D.Urubko, J.Botora i P.Tomali" - napisał na Twitterze minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala - ta czwórka w weekend uratowała życie Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Francuz wraz z Tomaszem Mackiewiczem utknęła na górze na wysokości powyżej 7000 m n.p.m. podczas schodzenia po udanym ataku szczytowym.

O ile Revol udało się schodzić z góry mimo poważnych odmrożeń, o tyle na górze pozostał Mackiewicz, którego dopadła choroba wysokościowa oraz ślepota śnieżna. W sobotę rano spod bazy na K2 na pomoc dwójce himalaistów ruszyli Bielecki, Urubko, Botor i Tomala.

Pierwsza dwójka ruszyła na ratunek Revol, dwaj pozostali czekali niżej z niezbędnym sprzętem. Chociaż pierwotnie zakładano, że akcja pomocy Francuzce trwać będzie łącznie około 16 godzin, to Bielecki i Urubko dotarli do niej w niespełna osiem, w sobotę, około 22.00 polskiego czasu.

Polacy pomogli Revol, akcja ratunkowa na tym została jednak zakończona. Szans na uratowanie Mackiewicza niestety już nie było.

W poniedziałek rano minister sportu i turystyki, Witold Bańka napisał na Twitterze, że wystąpi do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla Bieleckiego, Urubki, Botora i Tomali.

W Publio.pl jest dostępna w formie ebooka biografia Wojciecha Kurtyki

Więcej o:
Komentarze (65)
Nanga Parbat. Odznaczenia państwowe dla Bieleckiego, Urubki, Botora i Tomali?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 7

  Pewnie ze będą i nawet wiem KTO osobiście te odznaczenia wręczy!
  Bo NIE MA jak to ugrzać sobie dupę przy cudzym cieple, w dodatku w świetle kamer i reflektorów... :-))

 • jndy

  Oceniono 4 razy 4

  Odznaczenia na pewno tak! Od Adriana na pewno NIE ! Należy poczekać na prawdziwego Prezydenta.

 • gj61

  Oceniono 8 razy 4

  Ładny gest Panie Ministrze!! Należny. Ciekawe czy za uratowanie Obywatelki Republiki Francuskiej Prezydent Macron też znajdzie sposób na uhonorowanie tych wspaniałych ludzi? Legia Honorowa byłaby właściwa, nie sądzicie?

 • spyderman2

  Oceniono 10 razy 4

  tylko czy bohaterowie będą chcieli być ściskani przez obślizłą rekę adriana, który obiecał strzec konstytucji a na żądanie kaczora posłusznie ją zniszczył, i dalej niszczy Polskę oraz hańbi urząd. polscy skoczkowie celowo przegrali w zakopanem aby uniknąc tej wątpliwej przyjemności

 • zwolay

  Oceniono 7 razy 3

  Duda powinien odznaczyć a oni nie powinni od Łamacza Konstytucji przyjąć,

 • kunwyscigowy

  Oceniono 7 razy 3

  Mam nadzieję, że odznaczenia dostaną od Prezydenta Francji.
  Odznaczenie od obślizgłego krzywoprzysięzcy i zdrajcy to jak plaskacz ręką w wazelinie w twarz.

 • tacx

  Oceniono 7 razy 3

  Niech lepiej zrobi coś dla dzieci tego nieszczęśnika co został na Nandze. W końcu to pierwszy polski zimowy zdobywca tej góry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX