Sport.pl

Adam Bielecki potwierdza: Mackiewicz i Revol zdobyli Nanga Parbat

Adam Bielecki, który brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, w rozmowie z "TVN 24" potwierdził, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt. - Kryzys zaczął się na wierzchołku [...] Eli zorientowała się, że Tomek jest w kiepskim stanie - powiedział 34-latek.

- Kryzys zaczął się na wierzchołku, trzeba znać specyfikę sportu, by to zrozumieć. Wspinając się, byli zamknięci we własnym świecie. Na szczycie Eli zorientowała się, że Tomek jest w kiepskim stanie, więc zaczęła go sprowadzać z wierzchołka. Wszystko zaczęło się komplikować, a stan Tomka się pogorszył - powiedział Bielecki w rozmowie z TVN 24, potwierdzając, że Polak i Francuzka zdobyli szczyt.

Denis Urubko i Adam Bielecki po wielu godzinach nocnej akcji ratunkowej sprowadzili Elisabeth Revol ze zbocza Nanga Parbat. Revol trafiła do szpitala w Islamabadzie. 

- Wzruszyłem się bardziej niż Eli. Byliśmy zaskoczeni, że tak dużo udało się jej zejść. To dzielna i silna kobieta. W znacznym stopniu pomogła sobie w tej akcji. Byliśmy przekonani, że będziemy musieli wspinać się jeszcze przez 400-500 metrów i dopiero rano ją znajdziemy. Zaskoczyła nas. Mimo stanu swoich rąk ona tak naprawdę na czworaka metr po metrze schodziła, dzięki temu dotarliśmy do niej jeszcze w nocy - dodał 34-latek.

Revol pokład ratowniczego śmigłowca opuściła o własnych siłach. Jak na osobę, która niedawno została ściągnięta przez ratowników z wysokości 6000 metrów, wyglądała bardzo dobrze. Ubrana w kurtkę i czapkę przywitała się ze skromną delegacją. Krótko porozmawiał z nią ambasador Francji w Pakistanie Marc Barety i Ali Saltoro, który wspierał akcje ratowniczą.

- Kontaktowała, jasno formułowała myśli. Była jednak niesamowicie odwodniona i miała odmrożone palce. Pocieszała nas, że z rękami nie jest tak źle, ale stopy były w dużo gorszym stanie. Była bardzo wyczerpana - zdradził himalaista. - Wymyśliliśmy system opuszczania Eli, który sprawnie funkcjonował. Sama Eli bardzo nam pomagała. Jestem pod olbrzymim wrażeniem jej profesjonalizmu i umiejętności technicznych - dodał. 

Tak wyglądają odmrożenia Elisabeth Revol. Wideo opublikowała francuska telewizja:

 

W Publio.pl jest dostępna w formie ebooka biografia Wojciecha Kurtyki

Więcej o:
Komentarze (304)
Adam Bielecki potwierdza: Mackiewicz i Revol zdobyli Nanga Parbat
Zaloguj się
 • kalamara

  Oceniono 33 razy 31

  Gdyby z nim zostala byloby to rownoznaczne z samobojstwem. Zniesc go nie dalaby rady.

 • hart_brejker

  Oceniono 41 razy 23

  Dla mnie Bielecki i Urubko to nadludzie...
  Tyle psów było wieszanych ba Bielecki, że nie wrócił po Berbekę i Kowlskiego.
  Niestety to są twarde zasady i nie są to wyprawy Mietka i Janusza na Morskie Oko.

 • Ula Czerwińska

  Oceniono 24 razy 20

  Nie wspinam się , nie znam się tez na wspinaczce , byłam w górach polskich kilka razy , ale jak słyszę , ze nad Morskie Oko wzywają turyści GOPR to czytając Wasze komentarze ręce mi opadają,
  Nie znam człowieka i jak wielu z nas usłyszałam o całej sytuacji w wiadomościach, nie wiem kim był , jaki był, nie mi ( i nie WAM ) to oceniać.
  Jednakże dotknęło mnie to co się stało, i jak wielu mam niedosyt, bo może była jeszcze szansa...
  Ale to już tylko wie nasz Stwórca, a panowie którzy na ochotnika podjęli akcje ratunkowa!!! Ludzie stańcie przed lustrem i zadajcie sobie pytanie na ile byłoby Was stać? Ilu z Was wsiadłoby w ten helikopter?? Ty?Ty? a może TY? akurat....
  Noc , zimno, strach i na pewno myśl , czy uda się wrócić, bo Ci co podjęli decyzje o probie uratowania pana Tomasza i jego towarzyszki to osoby wyjątkowe i nie mamy prawa myśleć inaczej!
  Nie oceniajcie tych ludzi i tej sytuacji , bo tyle Waszego co sobie pogadacie! Jak łatwo jest mówić , a kto już wpłacił pieniądze ??? Żeby pomoc wesprzeć rodzinę?
  Ktos dobrze napisał,"pogadają tydzień, dwa i zapomną" możne i tak , ale ta rodzina zostaje z ta tragedia w sercu , a pan Tomasz bez względu na spekulacje "wszedł , nie wszedł , zdobył nie zdobył " spełnił swoje marzenia, bo ty z tego co słyszeliśmy żył przez ostatnie lata ! Złóżcie hold człowiekowi i oddajcie szacunek jego rodzinie, a ludziom którzy próbowali ratować ta dwójkę - podziękujcie , im jest i tak bardzo ciężko z tym wszystkim, bo przecież polecieli tam po pana Tomka (*)

 • mortenpl

  Oceniono 14 razy 10

  Z relacji wygląda na to, że kryzys zaczął się już przed wierzchołkiem, a na wierzchołku Revol dopiero się zorientowała, że Mackiewicz jest tak naprawdę na skraju swoich sił, bo tak jak powiedział Bielecki jak wspinasz na takich wysokościach i warunkach to nie ma czasu na pogaduchy tylko skupiasz się na kolejnych ruchach. Prawdopodobnie Mackiewicz źle ocenił swój stan i miał nadzieję że z trudem, bo z trudem uda mu się zejść na dół. Zdobył szczyt, ale przyszło mu za to zapłacić życiem. Jego życie, jego decyzje.

 • spyderman2

  Oceniono 14 razy 8

  nie reklamujcie tej góry bo w przyszłym sezonie na te górę wybiorą się pisie chamy w klapkach które formę wytrenowały wjeżdżając na morskie oko umęczonym koniem pijanego bacy.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 18 razy 8

  Dla kanpowych"znawcow"przyda sie informacjia,ze Nanga Parbat,to dziewiaty szczyt ziemi,i do roku 2003,podczas zdobywania szczytu,zginelo 61 wspinaczy.Mili moi,to nie jest wjazd kolejka na Gubalowke

 • ziggybum

  Oceniono 13 razy 7

  "Znafcy" Himalaizmu z komentarzami "jak powinno być" na start! 3,2,1... Aż kapcie spod stolików spadają!

 • kunwyscigowy

  Oceniono 12 razy 6

  Panowie i Panie dajcie sobie spokój - świnia w chlewie przy korycie nigdy nie zrozumie po co sokół lata!!

  Ps. Akcja za pieniądze podatników? czyli wasze? - po to są podatki!!
  - 30 % Polaków jara pety nałogowo
  - co najmniej 30% to alkoholicy
  - 70% ma nadwagę z czego 30% jest otyła...
  na leczenie tego wydaje się setki milionów!
  Tak więc najpierw należy spojrzeć w lustro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX