Sport.pl

Nanga Parbat. Pokonali 1500 metrów w kilka godzin

Dobre informacje napływają z Nanga Parbat. Polska ekipa ratownicza sprowadziła francuską himalaistkę Elizabeth Revol na wysokość 4850 metrów. To umożliwia ściągnięcie ich z góry helikopterem.

To była akcja przeprowadzona w bardzo szybkim tempie. Polska ekipa ratownicza w składzie Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do samotnie schodzącej z Nanga Parbat Elizabeth Revol.

Ekipa spotkała się z himalaistką na wysokości ponad 6000 metrów. Szybko rozpoczęto operację zejścia z góry, gdyż pogoda na tej wysokości miała być coraz gorsza. Na dzisiejszy poranek zapowiadana była tam burza śnieżna. Dalsza akcja ratunkowa i wyprawa po uwięzionego na wysokości ponad 7000 metrów Tomasza Mackiewicza była niemożliwa.

Szybka ewakuacja

Niemal 1500 metrów schodzący pokonali w bardzo szybkim tempie, dosłownie w kilka godzin. Około godziny 7:30 polskiego czasu wszyscy byli już na wysokości 4850 metrów, w obozie pierwszym, w miejscu z którego możliwa jest ich ewakuacja helikopterem. 

Maszyna pakistańskiej armii już została wysłana. Powinna dotrzeć na miejsce w okolicach godziny 9:00.

Helikopter zabierze polską ekipę do Skardu. Francuska himalaistka ma docelowo dotrzeć do szpitala w Islamabadzie. Przypomnijmy, że Revol ma odmrożone nogi i problemy z poruszaniem dłońmi.

Zobacz wideo

W Publio.pl jest dostępna w formie ebooka biografia Wojciecha Kurtyki

Więcej o:
Komentarze (126)
Nanga Parbat. Pokonali 1500 metrów w kilka godzin
Zaloguj się
 • KAMF 80

  Oceniono 32 razy 20

  99% Polaków zastanawia się jak wyjść z domu przy -15 wszystkie media akademika, że jest kataklizm, dramat, bo auto nie odpala, a Ci ludzie polecieli ratować inne życie narażając własne. Udało się szybko wejść i uratować kobitke. Prawda jest taka, że nikt z 4 nie będzie wchodZił dalej, bo wtedy zginie pięć osób. U nas wszyscy są fachowcami na kanapach, a jak człowiek się przewrócił na ulicy, to nikt mu nie pomógł. Taki katolicki kraj.

 • ganro

  Oceniono 29 razy 19

  Brawo Adam, brawo Denis, jesteście bohaterami.

 • John Doe

  Oceniono 21 razy 17

  Bardzo to niesprawiedliwe, że piszecie o akcji ratowniczej w składzie Bielecki i Urubko. Gdyby nie to, że Botor i Tomala targali cały sprzęt za nimi to nie byliby w stanie ruszyć tak na lekko i w takim tempie. Jak zwykle w takich sytuacjach pamięta się tylko o tych 'na świeczniku' a ci co wykonywali równie ciężką robotę na tyłach zostali pominięci...

 • augenthaler

  Oceniono 22 razy 14

  Smutne, że nie udało się podejść po Tomka. Dobrze, że uratowali chociaż dziewczynę.

 • kacper pawlowski

  Oceniono 10 razy 10

  Z Kuźnic na Kasprowy idzie się wolnym tempem ok 3 godzin. To co zrobił Bielecki i Urubko jest nienormalne. To jest legendarny wyczyn.

 • alinaw1

  Oceniono 5 razy 5

  Niesamowici ci nasi ratownicy. To są prawdziwi bohaterowie!!!

 • setton_13

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejna piękna karta zapisana w historii himalaizmu. Chyba można śmiało powiedzieć, że wyprawa na K2 już odniosła sukces bez względu czy jej główny zamiar zostanie osiągnięty czy nie. Proszę o szacunek dla uczestników akcji za godną postawę jak na ludzi gór przystało i zadumę nad śmiercią człowieka, który gotów był zapłacić najwyższą cenę za realizację swoich marzeń . PTG i PG R.N.

 • rozchujana

  Oceniono 26 razy 4

  Kolejny bohater który osierocił dwójkę dzieci bo miał "pasję ". Rozumiem ze ktoś lubi samobójcze hobby i szanuję, ale po co zakłada rodzinę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX