Nanga Parbat. Fatalne prognozy pogody dla Mackiewicza i Revol

Prognozy pogody na Nandze Parbat na najbliższe godziny nie są dobre. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol utknęli w drodze na szczyt i znajdują się na wysokości 7400 m.n.p.m.

Na ratunek z bazy pod K2 ruszyli: Adam Bielecki, Denis Urubko, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk. Himalaiści mają aklimatyzację na wysokości 6300 metrów. To może ułatwić ewentualną akcję ratunkową, która została sfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prognoza pogody na najbliższe godziny oraz dni nie jest dobra. Warunki znacznie pogorszą się już w sobotę. Jeszcze w piątek ma wiać wiatr z prędkością 65-70 km/h . Jednak już w weekend prędkość może osiągnąć nawet 95 km/h, a w poniedziałek może to być nawet 100 km/h. To wiatr tylko trochę słabszy od huraganu (powyżej 130 km/h).

PogodaPogoda https://www.mountain-forecast.com/peaks/Nanga-Parbat/forecasts/7500

Co ważne, na Nandze Parbat robi się całkowicie ciemno już o 17.45 (w Polsce będzie wtedy 13.45). To znacznie utrudnia akcję ratunkową.

Warunki poprawią się dopiero w czwartek 1 lutego. Jednak wtedy na ratunek może być już za późno. - Liczy się każda minuta. Tomek nie przeżyje kolejnej nocy na górze. Nie może się ruszać w związku ze ślepotą śnieżną i jest ogromnie wymęczony. Tam jest minus 60 stopni Celsjusza - powiedziała szwagierka Mackiewicza Małgorzata Suligowska. Czytaj całość >>