Zimowa Narodowa Wyprawa na K2. We wtorek himalaiści założą obóz I (5900 m n.p.m.)

Polacy rozpoczęli pierwszy etap akcji górskiej na K2 (8611 m n.p.m.). W niedzielę zespół rekonesansowy zaporęczował drogę do wysokości 5700 m n.p.m. Wszystko wskazuje na to, że we wtorek alpiniści dotrą dwieście metrów wyżej i założą obóz I.

Lodowi Wojownicy chcą wejść zimą na jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Po drodze mają w planach założenie czterech obozów. Ten ostatni ma być szturmowym, skąd zostanie przeprowadzony atak szczytowy.

Nie wiadomo, kiedy to nastąpi, wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Polacy na osiągnięcie wierzchołka mają czas do 20 marca, kiedy w Karakorum kończy się zima.

Jedna piąta planu zostanie wkrótce zrealizowana. W niedzielę zespół rekonesansowy zaporęczował drogę do wysokości 5700 m n.p.m. Obóz I zostanie założony we wtorek, dwieście metrów wyżej. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszy etap wspinaczki został przeprowadzony przez trzyosobową ekipę: Artura Małka, Rafała Fronię i Piotra Tomalę. Każdy z nich posiada na swoim koncie wejścia na ośmiotysięczniki Karakorum.

W bazie znalazły się już wszystkie ładunki niezbędne do przeżycia u stóp K2. W zespole panuje dobra atmosfera, a warunki pogodowe sprzyjają dokonywaniu pionierskich czynów. Poprawia się też łączność, dzięki której dysponujemy zdjęciami przesłanymi przez himalaistów.

W historii alpinizmu tylko trzy razy próbowano wejść zimą na drugi najwyższy szczyt świata, z czego dwie wyprawy organizowane były przez Polaków. Najwyższa osiągnięta wysokość to 7650 m n.p.m. Dokonali tego w 2003 r. Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski.