Igrzyska w Tokio bez barier i dla wszystkich

Specjalne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, nowe środki transportu, roboty-asystenci - tak mogą wyglądać igrzyska w Tokio. Wszystko, by każdy mógł je oglądać w podobny sposób.

15 mln mieszkańców aglomeracji, 20 mln turystów rocznie, starzejące się społeczeństwo i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - poruszanie się ludzi w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio będzie jednym z największych wyzwań dla organizatorów. Na niespełna trzy lata przed pierwszymi zawodami, już się pracuje nad rozwiązaniami, które wszystkim - zarówno sportowcom, jak i widzom - ułatwią przeżywanie wielkiego święta sportu. A przy okazję okażą się poligonem testowym dla rozwiązań, które być może wejdą do codziennego użytku.

Akcja Start Your Impossible, zainaugurowana w październiku w Atenach, skierowana jest do osób, które mimo różnego rodzaju trudności, dążą do założonego celu. Igrzyska są pretekstem do tego, by zastanowić się nad tym, jak pod kątem społecznym i komunikacyjnym ułatwić codzienne życie.

- Rozwijamy rozwiązania z zakresu mobilności, które pomagają ludziom cieszyć się życiem, a także mamy swój wkład w tworzenie coraz lepszego społeczeństwa na następne 100 i więcej lat. Aby stało się to rzeczywistością, nasze marzenia muszą wykraczać poza konwencjonalne pojazdy i kreować nowe formy mobilności, które przekroczą dzisiejsze ograniczenia i rozwiążą problemy jutra. Te marzenia i ducha ciągłego doskonalenia dzielimy ze sportowcami Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, którzy codziennie pokonują własne ograniczenia - mówi Akio Toyoda, prezes Toyoty.

Jak ważne jest zwrócenie uwagi na osoby z niepełnosprawnością i zapewnienie im równych szans przekonywali ambasadorowie akcji. Wśród nich są prawdziwi herosi sportu jak Tatyana McFadden, 17-krotna medalistka paraolimpijska, Brad Snyder, niewidomy multimedalista paraolimpijski w pływaniu czy Sudarshan Gautam, pierwszy człowiek bez rąk, który wspiął się na Mount Everest bez protez.

Pomysłów na to, jak pomóc w mobilności, czyli w codziennym poruszaniu się choćby w swoim otoczeniu, jest bez liku. W Atenach mogliśmy zobaczyć niektóre z nich - od dwuosobowych malutkich samochodzików elektrycznych, które są receptą na ciasne i zakorkowane ulice, przez specjalne wózki dla niepełnosprawnych, które umożliwiają im zajęcie takiej pozycji, by mogli rozmawiać twarzą w twarz ze zdrową osobą, aż po roboty-asystentów, które pomogą osobom mającym problem z tak wydawałoby się prozaicznymi rzeczami, jak schylenie się po telewizyjnego pilota.

Mobility For All - to miejsce w internecie dostępne dla wszystkich, gdzie już teraz można rzucić okiem w przyszłość. Strona została stworzona tak, by każdy mógł z niej skorzystać w taki sam sposób. Bez względu na to, czy ma problemy ze wzrokiem, słuchem czy poruszaniem się. Tak, by już teraz przekonać się, że można przezwyciężyć to, co wydaje nam się niemożliwe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.