Szymon Kołecki już oficjalnie ze złotem za igrzyska w Pekinie

Szymon Kołecki po potwierdzeniu dyskwalifikacji Ilji Iljina z Kazachstanu został mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 94 podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku - poinformował w poniedziałek Polski Komitet Olimpijski.

O tym, że wyniki rywalizacji sztangistów zostaną skorygowane, mówiło się od ponad roku, gdy okazało się, że Kazach stosował doping. Nie było jednak wiadomo, kiedy oficjalnie Polak, który w Pekinie zajął drugie miejsce, oficjalnie zostanie mistrzem olimpijskim. W poniedziałek do PKOl. wpłynęło oficjalne pismo z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

„Wobec dyskwalifikacji (za stosowanie środków dopingujących) zwycięzcy – Ilji Iljina z Kazachstanu – na pierwsze miejsce w tych zawodach przesunięty został reprezentant Polski – Szymon Kołecki (któremu w Pekinie wręczono medal srebrny). MKOl prosi S. Kołeckiego o odesłanie do Lozanny jego srebrnego medalu, dyplomu za drugie miejsce oraz odznaki wicemistrza olimpijskiego. Prawdopodobnie analogiczna prośba (dotycząca medalu złotego) trafiła lub trafi niebawem do sztangisty z Kazachstanu.” - czytamy na stronie PKOl.

Po weryfikacji MKOl. podium igrzysk w Pekinie w kategorii do 94 kg wygląda tak: złoto - Szymon Kołecki, srebro - Arsen Kasabijew (Gruzja), brąz - Yoandry Hernandez (Kuba).

W rywalizacji brało udział 16 ciężarowców. Oprócz Iljina za stosowanie dopingu zdyskwalifikowano jeszcze dwóch - Chadżimurata Akkajewa z Rosji oraz Nizamiego Pasayeva z Azerbejdżanu.