Tokio 2020. Sportowcy dostaną medale ze zużytych smartfonów

Nie ukrywam , że chciałabym spróbować na podium jak smakuje medal np. ze złotego Iphone'a - napisała Anita Włodarczyk, złota medalistka w rzucie młotem z Rio i Londynu.

Medale wręczane uczestnikom igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku będą wykonane z metali szlachetnych uzyskanych w procesie recyklingu telefonów komórkowych i innych popularnych gadżetów elektronicznych. To nie pierwsza taka inicjatywa organizatorów turniejów olimpijskich. Już w 2010 roku w igrzyskach zimowych w Vancouver część materiałów użytych do produkcji medali pochodziła z odzysku, podobnie było w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdy złote i brązowe krążki zawierały kruszec uzyskany w podobny sposób.

Koji Murofushi, dyrektor sportowy igrzysk, ujawnia teraz, że zużyte smartfony i inne gadżety elektroniczne dostarczą sami Japończycy. - To wspaniałe, że nasi mieszkańcy będą mogli także w ten sposób wziąć udział w igrzyskach. Zasoby złóż są ograniczone, więc recykling tych urządzeń to także wyraz naszej troski o środowisko - powiedział.

Zbiórka telefonów i innych urządzeń rozpocznie się w kwietniu tego roku. Specjalne pudełka zostaną rozmieszczone w biurowcach, w sklepach z elektroniką oraz w punktach operatorów telefonicznych. Zbiórka potrwa do momentu aż uzbiera się odpowiednia ilość materiałów.

W procesie recyklingu ze starych telefonów lub tabletów da się odzyskać platynę, pallad, złoto, srebro, nikiel, kobalt czy lit. Szacuje się, że w Japonii do 22 procent złota i srebra pochodzi z recyklingu. W 2014 roku w Japonii pozyskano w ten sposób 143 kilogramy złota i nieco ponad 1,5 tony srebra. Organizatorzy igrzysk w Tokio chcą pozyskać 40 kg złota, 2920 kg srebra i prawie 3 tys. kg brązu ze zużytych smartfonów.

Pozyskiwanie materiałów do wykonania medali z recyklingu to także sposób na ograniczenie kosztów organizacji igrzysk. Początkowo szacowano, że igrzyska pochłoną nawet 26,5 miliarda dolarów. Dzięki różnym zabiegom teraz szacuje się, że organizatorom uda się wydać blisko 10 mld. dol. mniej.

Zobacz wideo

Maracana zdewastowana. Stadion-legenda zmienia się w ruinę

Więcej o: