Były lekarz kadry gimnastyczek USA pozwany o molestowanie seksualne zawodniczek. Co najmniej 15 ofiar

Były lekarz amerykańskiej kadry gimnastyczek jest podejrzany o wykorzystywanie seksualne swoich podopiecznych. Dr Larry Nassar miał dopuszczać się tego na przestrzeni blisko 20 lat, a ofiary molestowane były między 13. a 20. rokiem życia.

Nassar swoją współpracę ze sztabem medycznym kadry rozpoczął w 1986 roku, by po dziesięciu latach stanąć na jego czele. Pozwy, które zostały przeciwko niemu złożone, dotyczą okresu od 1996 do 2014 roku, a więc czasu, gdy pełnił rolę głównego lekarza kadry. Na chwilę obecną przeciwko medykowi na drogę prawną wkroczyło co najmniej piętnaście kobiet. Dokładna liczba skrzywdzonych nie jest znana, ale mówi się, że kolejne zgłoszenia mogą być jedynie kwestią czasu.

Jak donosi serwis IndyStar, z którym skontaktowała się czwórka molestowanych kobiet, problemy prawne Nassara rozpoczęły się już w 2004 roku. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o przeprowadzaniu przez niego badań, które miały znamiona stosunku seksualnego, ale pozew nie został ostatecznie złożony. Kolejny tego typu przypadek miał miejsce dziesięć lat później i dotyczył tego samego przestępstwa. Podobnie jak dekadę wcześniej, sprawa nie znalazła finału w sądzie.

Teraz przeciwko byłemu lekarzowi kadry złożonych zostało piętnaście pozwów, wszystkie w niemal tym samym czasie, między 13 a 22 września. Dotyczą one pacjentek, które Nassar przyjmował na Uniwersytecie Stanowym w Michigan, z którego został zwolniony kilka dni temu z powodu "braku spełniania poszczególnych wymogów". Ciężko w zbieżności dat doszukiwać się tutaj zbiegu okoliczności. Wśród molestowanych kobiet mają być nie tylko olimpijskie medalistki i zawodniczki kadry, ale też chociażby tancerki.

- On był kimś w rodzaju superbohatera. Prawdziwy autorytet w dziedzinie medycyny sportowej, zwłaszcza gimnastyki. Ufałyśmy mu, a on to wykorzystał. Kiedy miałam 13 lat, nie rozumiałam, że jego palce w mojej waginie są czymś niedopuszczalnym. Zakładałam, że to standardowy zabieg - zwierzyła się w rozmowie z IndyStar Katherine, jedna z pokrzywdzonych. - Miałam problemy z plecami. Powiedział, że ulży mi w bólu. Dotykał piersi, wsuwał ręce pod majtki. Byłam w szoku, zesztywniałam i bałam się ruszyć - wtórowała jej inna z kobiet, która prosiła o anonimowość.

Nassar swoją pracę z amerykańską kadrą gimnastyczek zakończył w 2015 roku. Sam zainteresowany twierdzi, że odszedł, ale według przedstawicieli kadry został zwolniony w wyniku licznych skarg zawodniczek. - Poinformowaliśmy odpowiednie służby o uwagach naszych zawodniczek - skomentował sprawę Amerykański Związek Gimnastyczny.

Zobacz wideo

Sztangistki też mogą być piękne. Hiszpanka zachwyca kibiców swoją urodą [DUŻE ZDJĘCIA]

Więcej o: