Sportowa Akademia Veolii. Kacper Stokowski o MEJ: Reszta reprezentacji trochę się przestraszyła

6 lipca rozpoczną się 43. Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu. Impreza odbędzie się na Węgrzech w Hódmez vásárhely i potrwa do 10 lipca. Powołanie do reprezentacji Polski otrzymało troje pływaków związanych ze Sportową Akademią Veolii: Paulina Piechota, Kacper Stokowski i Piotr Siemiński. - My, jako reprezentacja Polski, dużo pokażemy - mówi Kacper Stokowski.

W tegorocznych mistrzostwach wystartuje 750 najlepszych juniorów z Europy. Większość stawki, podobnie jak reprezentacja Polski, przyjechała na Węgry wcześniej. Polska reprezentacja składa się z 37 zawodników. W jej składzie znaleźli się między innymi Piotr Siemiński - Beneficjent VII edycji Sportowej Akademii Veolii, a także Kacper Stokowski i Paulina Piechota - Absolwenci zeszłorocznej edycji programu.

Troje pływaków związanych ze Sportową Akademią Veolii to rekordziści kraju, a także medaliści Mistrzostw Polski. Paulina, mimo że ma dopiero 17 lat, dzierży rekord seniorek na 1500 metrów stylem dowolnym.

Paulina wystartuje w trzech konkurencjach: 400, 800 i 1500 metrów stylem dowolnym. Piotr Siemiński natomiast rywalizował będzie o medale na dystansie 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym.

Cała trójka obecnie trenuje już na miejscu. Udało nam się porozmawiać z Kacprem Stokowskim, który na co dzień trenuje w UKS G-8 Bielany.

Jak się czujesz fizycznie przed startem?

Kacper Stokowski*: Jestem bardzo dobrze przygotowany. Na obozie w Dębicy mocno trenowałem dwa razy dziennie. Jest tu ze mną mój klubowy trener - Paweł Wołkow i pilnuje, żebym realizował założone cele i jeśli się to uda, będę bardzo zadowolony.

Jakie to są cele?

Startuję w dwóch konkurencjach indywidualnych - 200 metrów stylem dowolnym i 50 metrów stylem motylkowym. Jeśli na obu dystansach uda mi się poprawić życiówkę, to będzie sukces. Na 50 metrów motylem bardzo chciałbym złamać granicę 24 sekund. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, powinno mi się udać.

Co mogłoby pójść nie tak?

Sam nie wiem i prawdę mówiąc, wolałbym nie wywoływać wilka z lasu.

Którego z rywali najbardziej się obawiasz?

Na pewno jak zawsze mocni będą Rosjanie. Start zapowiedział też aktualny mistrz świata juniorów - Andrij Chlopcow. Jego wynik na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata, na dystansie 50 metrów motylkiem to 23.64. Jestem pewien, że my jako reprezentacja Polski też dużo pokażemy.

W naszej kadrze kandydatami do medalu są na pewno Rafał Kusto, Karol Zbutowicz, Jakub Skierka. Sporo osiągnąć mogą też dziewczyny: Natalia Ficowska, Aleksandra Iwanowska i Julia Adamczyk.

Jaka atmosfera panuje w kadrze?

Doskonała. Wszyscy mają poczucie humoru, jesteśmy bardzo zgrani. Jak weszliśmy na pierwszy trening i wykonaliśmy nasz okrzyk, to reszta reprezentacji trochę się wystraszyła. U nas dopingowanie się nawzajem to podstawa.

Kiedy Twój pierwszy start?

Pierwszy start mam 6 lipca. Rano startuję na 50 metrów stylem motylkowym. Tego samego dnia jest półfinał i finał. Jeszcze w środę odbywają się eliminacje i finał 4x100 stylem dowolnym. Jestem w składzie sztafety. Także jak dobrze pójdzie, to jednego dnia wystartuję 5 razy.

Pierwszy start mam na 50 metrów motylem. Mam nadzieję, że dostanę się do półfinału i finału. Wszystkie starty odbywają się tego samego dnia. I 4x100 stylem dowolnym (eliminacje i finał). Potem mam dzień przerwy i start w sztafecie 4x200 stylem dowolnym. Czwartego dnia mistrzostw czeka mnie 200 metrów stylem dowolnym. Jeśli się uda, w niedzielę popłynę w finale tej konkurencji.

To bardzo dużo startów. Jak sobie z tym radzi organizm?

Ciało mam przyzwyczajone do wysiłku. Wszystko to kwestia regeneracji. Po każdym starcie przechodzimy na mały basen, gdzie robimy rozpływanie. Takie lekkie, spokojne 100 metrów. Potem trafiam na stół do fizjoterapeuty, a po masażu wracam do hotelu. Tam ładuję się węglowodanami i ucinam sobie drzemkę. Budzę się i wracam na basen, żeby się rozgrzać.

Jest z Tobą Twój klubowy trener, Paweł Wołkow. Niektórzy wolą jeździć na zawody bez trenera.

Bardzo się cieszę, że jest ze mną. Wspiera mnie na treningach, wspiera mentalnie. No i pilnuje, żeby nic mi się nie stało.

Mistrzostwa kończą się w niedzielę. Co potem?

Tydzień po czekają mnie jeszcze starty na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Opolu, dlatego trzeba będzie podtrzymać formę z Mistrzostw Europy Juniorów. Start w Opolu jest ostatnim startem w tym sezonie. Potem czekają mnie już tylko zasłużone wakacje.

Dziękujemy za rozmowę.

Poczynania trojga pływaków Sportowej Akademii Veolii można śledzić na fanpage'u Sportowej Akademii Veolii, a także na zawodniczych fanpage'ach Kacpra Stokowskiego , Piotra Siemińskego i Pauliny Piechoty .

*Kacper Stokowski - Absolwent Sportowej Akademii Veolii. Ma 17 lat. Srebrny medalista Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów na 50 metrów stylem motylkowym. Rekordzista Polski 17-latków na tym samym dystansie. Brązowy medalista EYOF na 4x100 metrów stylem zmiennym i 100 metrów stylem grzbietowym. W 2015 roku wybrany "Nadzieją Olimpijską" w plebiscycie Najlepszy Sportowiec Warszawy.

Sportowa Akademia Veolii - innowacyjny program edukacyjny w polskim sporcie, adresowany do utalentowanej sportowo młodzieży w wieku 14-18 lat, którego celem jest wsparcie rozwoju ich kariery sportowej. Program ma na celu edukację w zakresie szeroko rozumianego marketingu sportowego, umiejętności współpracy z biznesem przy projektach sponsoringowych, podstaw public relations i zasad kontaktowania się z mediami w ramach kształtowania wizerunku sportowca, a także podstaw prawa sportowego, żywienia w sporcie oraz psychologii. Program nie tylko dofinansowuje młodych sportowców ale przede wszystkim przygotowuje ich do radzenia sobie w dorosłym życiu, zarówno trakcie kariery jak i po jej zakończeniu.

Pomysłodawcami programu są Veolia oraz Havas Sports & Entertainment.

*Veolia w Polsce tworzy i wdraża rozwiązania w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodnej i odpadowej.

** Havas Sports & Entertainment to globalna agencja komunikacji wyspecjalizowana w sporcie i rozrywce.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej www.sportowaakademiaveolii.pl (sportowaakademiaveolii.pl).