Sportowa Akademia Veolii pływakami stoi

7 lat, 25 uczestników, dziesiątki medali i rekordów Polski i Europy. Tak w liczbach wygląda obecność pływaków w Sportowej Akademii Veolii od początku jej istnienia. W tym roku nie było jeszcze zawodów, z których wróciliby bez medalu.

Według opublikowanego w 2015 roku badania TNS Polska pływanie to jedna z trzech najczęściej deklarowanych dyscyplin sportowych uprawianych przez Polaków. Ten społeczny trend jest widoczny w Sportowej Akademii Veolii.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pływanie to najliczniej reprezentowana dyscyplina w programie CSR Veolii Energia Polska. Pływaków jest pięcioro: Michał Cukanow, Wiktoria Nieszporek, Zuzanna Dzwonnik, Wiktor Muszyński i Piotr Siemiński. Choć reprezentują różne kluby i często ze sobą rywalizują na pływalni, to poza nią, wraz z absolwentami programu tworzą silny zespół, który odnosi godne uwagi sukcesy.

Budapeszt należy do polskich pływaków

Na początku maja w Budapeszcie odbył się wielomecz pływacki. Do reprezentacji Polski na te zawody powołano Piotra Siemińskiego, Jana Kałusowskiego i Karola Młynarczyka.

Piotr wystartował w czterech konkurencjach – trzech indywidualnych i jednej drużynowej. We wszystkich stawał na najwyższym stopniu podium! Beneficjent tegorocznej edycji Sportowej Akademii Veolii jest świetnym żabkarzem i potwierdził to w stolicy Węgier. Zdominował tę konkurencję i nie miał sobie równych na dystansie 50, 100 i 200 metrów. Kolejne, czwarte złoto dołożył w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym. Sztafeta wystartowała w składzie: Siemiński, Smoliński, Goraj, Jemielita.

Piotr w tym roku decyzją kapituły Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy, został wybrany Nadzieją Olimpijską. Każdy jego start pokazuje, że słusznie.

Wybornie sprawił się też Jan Kałusowski. Łodzianin, który w zeszłym roku uczestniczył w zajęciach Sportowej Akademii Veolii, w Budapeszcie triumfował na 200 metrów stylem zmiennym. W tej konkurencji na 400 metrów „wypływał” 2. miejsce. Uległ tylko reprezentantowi gospodarzy – Selmeci Levente.

Trzeci powołany, Karol Młynarczyk, absolwent VI edycji Sportowej Akademii Veolii na podium stawał czterokrotnie – dwukrotnie w konkurencjach indywidualnych i dwukrotnie w sztafecie. Warszawiak zajął drugie miejsce na 200 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem grzbietowym. Złoto wywalczył w sztafetach 4x100 stylem dowolnym i 4x200 stylem dowolnym.

Postawa pływaków związanych ze Sportową Akademią Veolii, a także bardzo dobra dyspozycja pozostałych reprezentantów Polski, pozwoliła chłopcom zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęli Węgrzy, a trzecie Czesi.

Najlepsi na Cyprze, drudzy w Bułgarii

Miesiąc wcześniej, w kwietniu, w Limassol odbył się międzynarodowy wielomecz pływacki. W zawodach wzięło udział 11 reprezentacji (m. in Brazylia, Izrael, Serbia) w tym drużyna narodowa Polski. Powołanie do niej otrzymało trzech pływaków ze Sportowej Akademii Veolii, dokładnie ten sam skład, co na majowy mecz w Budapeszcie.

Trzej szesnastolatkowie w dużej mierze przyczynili się do drużynowego sukcesu Polski, pierwszego miejsca w klasyfikacji punktowej. W sumie zdobyli 3 złote medale, brąz i srebro w konkurencjach indywidualnych i dwa medale w konkurencjach drużynowych (medal srebrny i brązowy).

W tym samym czasie pływacy w wieku 17-18 lat startowali w podobnej imprezie, w Bułgarii. W tej grupie wiekowej powołany został Kacper Stokowski, absolwent VI edycji Sportowej Akademii Veolii i zdobywca tytułu Nadziei Olimpijskiej w 2015 roku.

Kacper sprawił się równie dobrze, jak jego młodsi koledzy. Wystartował w 7 konkurencjach, a w czterech zdobył medale. Bardzo dobra dyspozycja młodego pływaka z Warszawy i jego reprezentacyjnych koleżanek i kolegów sprawiła, że drużyna biało-czerwonych wywalczyła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wielkie imprezy za pasem

Tak dobra dyspozycja pływaków bardzo cieszy. Szczególnie, że w kalendarzu pływackim przed nami duże imprezy międzynarodowe.

16 maja w Londynie wystartują mistrzostwa Europy seniorów. Polskę na pewno reprezentować będzie jedna z pływaczek związanych ze Sportową Akademią Veolii – Paulina Piechota. 17-letnia łodzianka szturmem wdarła się do reprezentacji seniorów. Rok temu reprezentowała Polskę na Igrzyskach Europejskich w Baku. Na mistrzostwach Polski, które odbywały się pod koniec 2015 roku udało jej się pobić rekord kraju na 1500 metrów. Poprawiła go o ponad 2 sekundy!

Zbliżają się też Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Istnieje prawdopodobieństwo, że Paulina wywalczy w Londynie bilet do Brazylii. Duże szanse na wyjazd z reprezentacją Polski do Rio ma też Kacper Majchrzak, absolwent II edycji Sportowej Akademii Veolii.

Z uwagą śledzić będziemy też dalsze występy 16 i 17 latków, którzy powalczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy Juniorów. Impreza odbędzie się w sierpniu, na Węgrzech.

Karol, Jan i Piotr już teraz zapowiadają walkę o minima. Nam nie pozostaje nic innego, jak trzymać za nich kciuki.

Ich postępy można śledzić na stronie www.sportowaakademiaveolii.pl, także na profilu Facbeook

Pływacy Sportowej Akademii Veolii:

I edycja - Filip Wypych, Krzysztof Jankiewicz
II edycja - Kacper Majchrzak, Barbara Wasilewska
III edycja - Łukasz Borkowski, Magdalena Madeja, Katarzyna Kasperek
IV edycja - Igor Bielecki, Dawid Szewdzki, Agnieszka Ścieszko,
V edycja - Justyna Burska, Jan Chorościński, Milena Karpisz, Konrad Stępień,
VI edycja - Jan Kałusowski, Kacper Stokowski, Paulina Piechota, Karol Młynarczyk, Marcin Stolarski,
VII edycja - Zuzanna Dzwonnik, Piotr Siemiński, Wiktoria Nieszporek, Michał Cukanow, Wiktor Muszyński

Więcej o: