Polki mistrzyniami świata w speed badmintonie!

Janina Karasek w parze z Martą Sołtys zdobyły w niedzielę złoty medal mistrzostw świata w speed badmintonie. Polki pokonały w finale debla kobiet niemiecką parę Andrea Horn, Verena Horn 12:16, 16:7, 16:12. Dzień wcześniej Marta Sołtys zdobyła również brąz w grze pojedynczej, przegrywając dopiero w półfinale z późniejszą mistrzynią, Jasminą Keber.

Mistrzostwa świata w speed badmintonie odbyły się w Berlinie już po raz trzeci. Rozgrywane w dniach 28-30 sierpnia w bezpośrednim sąsiedztwie monumentalnego Stadionu Olimpijskiego zawody przyciągnęły do Niemiec 500 zawodników z całego świata. Polska reprezentacja liczyła ponad 50 zawodników. Biało-czerwoni przywieźli z Berlina aż 13 krążków, dzięki czemu Polska w klasyfikacji medalowej zajęła świetne drugie miejsce.

Fantastycznie spisały się w tym roku zwłaszcza polskie deblistki - para Karasek/Sołtys, które pokonały kolejno: Łotyszki, Holenderki oraz speed badmintonistki z Mauritiusa. W finale musiały stawić czoło niemieckiemu deblowi Horn/Horn oraz silnemu dopingowi gospodarzy. Mimo przegranej w pierwszym secie, Polki potrafiły odnaleźć spokój i konsekwentnie realizowały założony plan gry. Drugą odsłonę wygrały już bardzo pewnie. Objawy zdenerwowania pojawiły się dopiero pod koniec spotkania, ale nie przeszkodziło to naszym reprezentantkom w porę rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść (12:16, 16:7, 16:12).

Tym samym po raz pierwszy w historii tej dyscypliny na najwyższym stopniu podium MŚ w deblu kobiet stanęły Polki. - Bycie mistrzynią świata jest spełnieniem marzeń. To coś niesamowitego, wzruszającego. Szczególnie kiedy słyszy się hymn, stojąc na podium. Cieszę się, że było mi dane przeżyć coś takiego. Jestem przeszczęśliwa - powiedziała po meczu Sołtys. - To absolutnie niesamowite, nie do przewidzenia. Trudno o lepsze zakończenie turnieju - dodała Karasek.

W sumie Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał na berlińskich trybunach trzykrotnie. Złote medale wywalczyli także Mateusz Drumlak (kategoria U12) i Piotr Borowiec (O50).

Speed badminton to młoda dyscyplina łącząca elementy tenisa, squasha i badmintona. Cieszy się popularnością wśród kilku milionów graczy rekreacyjnych, w tym 5000 zarejestrowanych w lokalnych stowarzyszeniach i biorących czynny udział w turniejach międzynarodowych. W speed badmintona można grać zawsze i wszędzie. Do gry nie używa się siatki. Zawodnicy, oddaleni od siebie o 12,8 metra, bronią swojego pola o wymiarach kwadratu 5,5 x 5,5 metra, atakując kwadrat przeciwnika.