Eurosport z pełnym pakietem igrzysk do 2024 roku

Amerykański gigant Discovery Communications Inc., właściciel kanałów Discovery Channel i Eurosport, wykupił ogólnoeuropejskie prawa do pokazywania igrzysk olimpijskich aż do 2024 roku. Umowa warta jest blisko 1,5 miliarda dolarów.

Umowa będzie obowiązywać od zimowych igrzysk 2018 w południowokoreańskim Pyeongchang aż do 2024 roku (czekamy na wyłonienie gospodarza letnich igrzysk). Oprócz transmisji z igrzysk powstanie też specjalny kanał olimpijski, który będzie funkcjonował cały rok.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oświadczył, że umowa obowiązuje na wszystkich platformach i dotyczy zarówno kanałów otwartych, jak i telewizji płatnej, internetu i treści mobilnych we wszystkich krajach Europy, z wyjątkiem Federacji Rosyjskiej.

Do tej pory igrzyska w Polsce w otwartych kanałach pokazywała TVP. W Polsce grupa Discovery Communications Inc. na razie nie ma ogólnodostępnej stacji telewizyjnej i nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pokaże igrzyska w naszym kraju.

Discovery w komunikacie prasowym zapowiedziało, że na niektórych rynkach udzieli sublicencji na część praw na wielu rynkach Europy. - Discovery i Eurosport zapewnią transmisję za pośrednictwem własnych kanałów telewizyjnych i platform medialnych, a w razie konieczności udzielą także sublicencji innym nadawcom na terenie Europy. Miłośnicy igrzysk będą mogli śledzić zmagania sportowców także poprzez obszerne relacje dostępne na platformach cyfrowych Eurosport - oświadczył David Zaslav, prezes i CEO Discovery Communications.

Jeśli kanały związane z amerykańską grupą będą korzystały same z pełni praw w Polsce, będzie to oznaczało, że pierwszy raz w historii transmisji igrzysk nie będzie w TVP.

- Czekamy na oficjalny komunikat MKOl w tej sprawie - bo na razie mamy tylko informację agencyjną - i wyjaśnienie kwestii sublicencji, bo pamiętajmy, że Eurosport nie ma otwartego kanału w Polsce. Chcemy też dowiedzieć się od EBU [European Broadcasting Union, czyli Europejska Unia Nadawców, która skupia niekomercyjne stacje radiowe i telewizyjne z Europy - red.], jak wyglądał przetarg, bo my złożyliśmy bardzo korzystną ofertę - mówi Sport.pl Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport.

Zgodnie z wymaganiami MKOl Discovery zobowiązało się zapewnić transmisję minimum 200 godzin letnich i 100 godzin zimowych igrzysk olimpijskich w ogólnodostępnej telewizji w czasie trwania zawodów. Discovery udzieli sublicencji na część praw na wielu rynkach Europy, m.in. w Polsce. Nie wiadomo jeszcze, która telewizja naziemna w naszym kraju będzie transmitować IO.

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ważne wydarzenia sportowe są objęte ochroną prawną na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, a bezpośrednią transmisję telewizyjną z tych wydarzeń mają realizować tylko programy ogólnokrajowe dostępne w całości bez opłaty. Do takich wydarzeń należą m.in. letnie i zimowe igrzyska olimpijskie.

Igrzyska Europejskie Baku 2015 - ceremonia zamknięcia. Feniks i emotikony [ZDJĘCIA]

Więcej o: