Grand Press 2014. Paweł Wilkowicz z drugim miejscem w plebiscycie na dziennikarza roku

Paweł Wilkowicz zajął drugie miejsce w głosowaniu na dziennikarza roku w plebiscycie Grand Press 2014. Został wyróżniony za relacje dla sport.pl z igrzysk w Soczi, mundialu w Brazylii oraz poruszający wywiad z Justyną Kowalczyk.

To pierwszy raz w historii nagród Press (nazywanych czasem polskimi Pulitzerami), gdy dziennikarz sportowy jest w pierwszej trójce. To także pierwszy raz, gdy w pierwszej trójce znalazł się dziennikarz redakcji internetowej. Pierwsze miejsce w głosowaniu dziennikarzy zajął Piotr Andrusieczko z "Gazety Wyborczej".

"To jest jedyne podium polskiego sportu w 2014 którego nie przewidział Apoloniusz Tajner" - zażartował na Twitterze Wilkowicz.

Wilkowicz był też nominowany do nagrody w kategorii "wywiad roku" za rozmowę z Justyną Kowalczyk o najcięższej walce najlepszej polskiej narciarki: z własną depresją. W tej kategorii nagrodę zdobył Grzegorz Sroczyński ("Gazeta Wyborcza").

W konkursie Grand Press jury wybiera najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. Do konkursu Grand Press 2014 zgłoszono 703 prace. Jury nominowało do finału 55 materiałów. Zwycięzcy w kategoriach otrzymują czek równowartości 1000 euro oraz nagrody rzeczowe.

Multimedialny korespondent Sport.pl

Wilkowicz przeszedł do Sport.pl w 2013 roku z dziennika "Rzeczpospolita". Z cenionego publicysty prasowego stał się multimedialnym korespondentem, obsługującym najważniejsze imprezy sportowe w nowoczesny sposób na najwyższym europejskim poziomie. Na igrzyskach w Soczi pisał nie tylko wciągające analizy, komentarze i reportaże, lecz także nagrywał własnoręcznie materiały wideo, publikując je od razu w sieci, wykonywał zdjęcia smartfonowe, uczestnicząc w dyskusjach i relacjonując wszystko dodatkowo w mediach społecznościowych.

Miesiąc przed Mundialem w Brazylii objechał ten kraj, przygotowując wraz z Radosławem Leniarskim cykl reportaży prasowych i internetowych #MisjaBrazylia. Wielu dziennikarzy konkurencyjnych mediów komentowało publicznie, że Wilkowicz "wygrał ten mundial zanim on się jeszcze rozpoczął", i że "wszystkie tematy, które planowali podczas mundialu zostały już zrobione przez Pawła przed jego rozpoczęciem".

Tuż przed startem Mundialu w Brazylii Wilkowicz spędził jednak kilka tygodni przygotowując do publikacji wywiad z Justyną Kowalczyk odsłaniający jej dramatyczną walkę z depresją. Materiał opublikowany przez Sport.pl i Gazetę Wyborczą wywołał falę dyskusji na temat depresji i nieznanych stron życia wybitnych sportowców. Wilkowicz był powszechnie chwalony za przedstawienie bardzo trudnego tematu w sposób nie krzykliwy, przejmująco, lecz nie tabloidowo.

Laureat plebiscytu MediaTory

To kolejna nagroda dla Wilkowicza w tym roku. Pod koniec listopada został laureatem plebiscytu MediaTory 2014 w kategorii ReformaTOR. Studenci dziennikarstwa docenili jego szczery, poruszający wywiad z Justyną Kowalczyk , który wywołał ogólnonarodową dyskusję na temat depresji.

Wyróżnienie w Nagrodach Radia ZET

Wcześniej Wilkowicz znalazł się w trójce finalistów i został wyróżniony w Nagrodach Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego . Nagroda ta jest przyznawana corocznie za najlepszy materiał dziennikarski, którego autor miał odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać "za kulisy" otaczającej nas rzeczywistości.

Dziennikarz Sport.pl znalazł się w trójce finalistów i został wyróżniony za wywiad z Kowalczyk , w którym sportsmenka opowiedziała o walce z depresją.

Więcej o: