Co warto zapamiętać z Super Bowl 2014

Seattle Seahawks zdobyli Super Bowl - najcenniejsze sportowe trofeum w Ameryce. W finale ligi futbolu amerykańskiego NFL na MetLife Stadium w East Rutherford w stanie New Jersey pokonali Denver Broncos 43:8.

Koszmar Peytona Manninga

O tym będzie się mówić najwięcej po niedzielnym meczu. Peyton Manning 37-letni rozgrywający - jeden z najlepszych w historii NFL - który prowadził w sezonie zasadniczym i play-off Denver Broncos od zwycięstwa do zwycięstwa, zawiódł kompletnie w Super Bowl. Już w pierwszej akcji swojego zespołu jego nieporozumienie z centrem Mannym Ramirezem dało punkty rywalom. W pierwszej połowie dwa razy po jego podaniach piłka lądowała w rękach obrońców Seahawks. Jedna z tych akcji zakończyła się punktami zdobytymi przez liniowego Malcolma Smitha. Dzień przed meczem NFL ogłosiła, że Manning został MVP sezonu zasadniczego.

Najszybsze punkty w historii Super Bowl

W 12. sekundzie pierwszej połowy Denver Broncos stracili pierwsze punkty w tym meczu po nieporozumieniu przy tzw. snapie - pierwszym zagraniu do quarterbacka. Manning nie złapał piłki, a ta wylądowała w polu punktowym. Knowshon Moreno z Broncos złapał fubolówkę, aby nie przyłożyli jej rywale. W ten sposób podarował dwa punkty Seahawks za tzw. safety. To były najszybciej uzyskane punkty w historii Super Bowl.

Niezwykła 12. sekunda

Co ciekawe w 12. sekundzie drugiej połowy Seattle Seahawks też zdobyli punkty. Percy Harvin w tzw. akcji powrotnej po wznowieniu gry przez Broncos przebiegł 87 jardów i zaliczył przyłożenie - trzecie w tym meczu dla Seattle.

Na zdjęciu Percy Harvin w polu punktowym rywali.

Ofensywa sprzedaje bilety, defensywa zdobywa tytuły

Inna wersja tego wyświechtanego powiedzenia to "Ofensywa wygrywa mecze, ale defensywa - tytuły". W Super Bowl 2014 znalazło potwierdzenie jak nigdy. Spotkały się przecież najlepsza ofensywa w NFL (Broncos) z najlepszą defensywą (Seahawks). I to obrona okazała się lepsza. Dwa przechwyty, dwie piłki przejęta po fumble (upuszczenie piłki), safety i przyłożenie Smitha, a do tego niski dorobek punktowy rywali - to fenomenalny bilans defensywy zwycięzców.

Na zdjęciu jedno z fumble Broncos.

Największy łomot od 21 lat

W ostatnich latach losy Super Bowl ważyły się często do końcowych sekund. 35 punktów różnicy, jaką Seahawks pokonali Broncos to najwyższa różnica od 21 lat. W 1993 r. w takim samym rozmiarze (52:17) Dallas Cowboys pokonali Buffalo Bills. Na zdjęciu Marshawn Lynch zdobywa pierwsze przyłożenie dla Seahawks.

Tytuł MVP dla Malcolma Smitha

Najlepszym zawodnikiem meczu został Malcolm Smith (na zdjęciu) liniowy z formacji defensywnej Seahawks. W ten sposób została doceniona cała obrona zwycięzców. Ostatni raz zawodnik z defensywy został MVP Super Bowl 11 lat temu, gdy nagroda ta przypadła Dexterowi Jacksonowi z Tampa Bay Buccaneers.

Mayweather przegrał 10 milionów?

Według nie do końca potwierdzonych informacji Floyd Mayweather, niepokonany mistrz świata w boksie i najlepiej zarabiający sportowiec w ubiegłym roku, postawił w Las Vegas 10 mln dolarów na zwycięstwo Broncos.

Pierwszy Super Bowl dla Seahawks

Seattle Seahawks w NFL grają dopiero od 1976 r., gdy zostali przyjęcie do ligi razem z Tampa Bay Buccaneers. Właścicielem Seahawks jest Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. To pierwsze mistrzostwo w Seattle od 1979 r., gdy tytuł w NBA zdobyli SuperSonics. Broncos po raz piąty przegrali w SuperBowl, a tylko dwa razy wygrali. Na zdjęciu maskotka Seahawks - jastrząb Taima.

Żaden z zawodników Seahawks nie zdobył wcześniej Super Bowl w innym zespole.

Zobacz wideo
Więcej o: