X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Pyeongchang rozpoczęte

- Witajcie w Korei. Pierwszy medal już macie, bo jesteście z nami - przywitał sportowców olimpiad specjalnych prezes Special Olympics Timothy Shriver. Do 5 lutego ponad 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie walczyć o olimpijskie medale. Jest wśród nich 41 sportowców z Polski.

Relacje na żywo w twoim smartfonie. Pobierz aplikację Sport.pl LIVE ?

Igrzyska w Pyeongchang są największą imprezą sportową na świecie w tym roku. Do Korei Południowej przyjechało 113 reprezentacji. Po raz pierwszy w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych wezmą udział sportowcy z Papui-Nowej Gwinei, Nepalu, Pakistanu, Wietnamu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamu i Mongolii.

- W rozwijających się krajach jest wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną, które chciałyby uprawiać sport. Często nie mają do tego warunków. Oby po tych igrzyskach choć trochę się to zmieniło - powiedziała Sophia Tuna, która pracuje nad programem Special Olympics w Papui-Nowej Gwinei.

W hali widowiskowej w Pyeongchang tysiące widzów obejrzało trwającą trzy godziny Ceremonię Otwarcia. Kiedy na podium zapłonął olimpijski znicz, prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak uznał igrzyska za otwarte. O woli walki, harcie ducha i misji olimpiad specjalnych na świecie opowiadał prezes Special Olympics Timothy Shriver - siostrzeniec byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego i syn założycielki ruchu Special Olympics Eunice Kennedy Shriver.

- Ze względu na warunki atmosferyczne ceremonia otwarcia została przeniesiona do hali widowiskowej. Warto podkreślić wystąpienie przewodniczącej komitetu organizacyjnego Na Kyung-won oraz prezesa Special Olympics Timothy'ego Shrivera. Oboje mówili, że te igrzyska to szansa na lepszą integrację społeczeństwa, w którym nikt już nie będzie się wstydził przebywać z osobową z niepełnosprawnością intelektualną - relacjonuje ceremonię otwarcia dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Bogusław Gałązka.

Od kilku dni w Korei przebywa reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska, która składa się z 41 zawodników. Polacy wzięli udział w Programie Miast Goszczących, dzięki czemu mogli poznać kulturę i tradycję regionu Pyeongchang i lepiej zaadaptować się przed sportową rywalizacją.

W trwających do 5 lutego zawodach sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną będą rywalizować w siedmiu zimowych dyscyplinach: narciarstwie biegowym, narciarstwie zjazdowym, biegu na rakietach śnieżnych, hokeju halowym, łyżwiarstwie szybkim i łyżwiarstwie figurowym.

Igrzyska w Pyeongchang to ważny sygnał wysłany w stronę koreańskiego społeczeństwa. Według rządowych statystyk w Korei Południowej, która liczy 50 mln mieszkańców, mieszka 2,5 miliona osób z niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną. Do tej pory ich racje były na ogół pomijane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.