Polak Mistrzem 安iata w Akrobacji Szybowcowej

Maciej Pospieszy雟ki Mistrzem 安iata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited, br您owy medal dla polskiej dru篡ny w klasie advanced. ㄠcznie pi耩 medali - trzy z這te, srebrny i br您owy przywioz Polacy z Dubnicy.

W Dubnicy na Słowacji, w zakończonych w pi徠ek Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej Polak po raz drugi z rzędu wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie unlimited. W tym roku Maciej Pospieszyński z Aeroklubu Warszawskiego odbierze łącznie trzy złote medale - dwa za Program Obowiązkowy i Program Nieznany oraz złoty medal w klasyfikacji generalnej dla najlepszego na świecie pilota w akrobacji szybowcowej. Jerzy Makula z Aeroklubu ROW, kapitan PLL LOT, siedmiokrotny Mistrz Świata, w tym Mistrz z 2011 r. odbierze srebrny medal za Program Obowiązkowy, kończąc mistrzostwa na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Mistrz Świata, Maciej Pospieszyński podkreśla: - Ponieważ loty akrobacyjne to dość kosztowny sport, wygrana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu sponsora, firmy Dospel.

W klasie advanced polska drużyna w składzie: Magdalena Stróżyk, Katarzyna Żmudzińska - obie z Aeroklubu Poznańskiego oraz Sławomir Talowski z Aeroklubu Częstochowskiego, a także Team Manager, Radek Górzeński z Aeroklubu Poznańskiego, wywalczyła medal brązowy. Warto podkreślić, że panie rywalizowały na równi z mężczyznami. W klasie advanced wystartowało 34 mężczyzn i zaledwie 4 kobiety. W klasyfikacji indywidualnej bezkonkurencyjni byli Włosi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, wygrywając również bezapelacyjnie klasyfikację drużynową.

Kapitan Jerzy Makula, pełniący jednocześnie obowiązki trenera kadry narodowej z satysfakcją podkreśla: - Polscy piloci od lat odnoszą sukcesy w akrobacji szybowcowej. Cieszy, że zaczyn wygrywać kolejne, młode pokolenie. Maciek Pospieszyński, konsekwentnie pracował na tytuł Mistrza Świata. Wygrał dwa z trzech Programów. Był zdecydowanie najlepszy. Cieszy szczególnie sukces Magdy i Kasi, które bardzo dzielnie sobie radzą w tym sporcie zdominowanym przez mężczyzn. Dziewczyny wywalczyły w klasyfikacji generalnej najwyższe miejsca spośród naszych pilotów startujących w klasie advanced, pokonując ogółem 25 mężczyzn.

Podczas Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej, w każdej z klas, zarówno advanced jak i unlimited, wyłonieni zostali Mistrzowie w trzech programach: Obowiązkowym, Dowolnym oraz Nieznanym. Tytuły Mistrza i Wice Mistrzów Świata w klasyfikacji generalnej przyznawane są pilotom, którzy po zsumowaniu wyników otrzymanych we wszystkich

programach uzyskali najwyższe sędziowskie noty.

Łącznie w mistrzostwach wystartowało 65 zawodników, w tym 5 kobiet.

XV Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited -

 

klasyfikacja generalna: 27 zawodników (w tym 1 kobieta) 1. Maciej Pospieszyński na szybowcu Swift S - 1 (Aeroklub Warszawski)

 

2. Ferenc Toth z Węgier na szybowcu Swift S - 1

 

3. Marcus Feyerabend z Niemiec na szybowcu Swift S - 1

 

...

 

6. Jerzy Makula na szybowcu Solo Fox (Aeroklub ROW)

III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced -

 

klasyfikacja generalna: 38 zawodników (w tym 4 kobiety)

1. Luca Bertossio z Włoch na szybowcu Swift - S1

 

2. Marcello Tedeschi z Włoch na szybowcu Swift - S1

 

3. Sasha Marvin z Włoch na szybowcu Swift - S1

 

...

 

10. Magdalena Stróżyk na szybowcu Solo Fox (Aeroklub Poznański)

 

11. Katarzyna Żmudzińska na szybowcu MDM - 1 Fox (Aeroklub Poznański)

 

16. Sławomir Talowski na szybowcu Swift - S1 (Aeroklub Częstochowski)

 

19. Błażej Morawski na szybowcu Swift - S1 (Aerokluby Częstochowski i Podhalański)

 

27. Tomasz Kaczmarczyk MDM - 1 Fox (Aeroklub Poznański) III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced -

 

klasyfikacja drużynowa: Złoto: Włosi

 

Srebro: Niemcy

 

Brąz: Polska

Wi璚ej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.