Baseball. Los Angeles Dodgers sprzedani za rekordową kwotę 2 miliardów dolarów

We wtorek właściciel postawionego w stan upadłości klubu MLB Frank McCourt poinformował o sprzedaży drużyny grupie Guggenheim Partners, którą tworzą między innymi była gwiazda NBA ?Magic? Johnoson i Stan Kasten niegdyś prezydent Atlanta Braves i Washington Nationals. Los Angeles Dodgers zostaną sprzedani za rekordową kwotę 2 miliardów dolarów. Jeszcze nikt nie zapłacił tyle za sportowy klub.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

To największa tego typu transakcja w Stanach Zjednoczonych. Wiadomość o sprzedaży klubu Frank McCourt ogłosił pięć godzin po tym, jak wyłoniono trzech finalistów przetargu. Oprócz Guggenheim Baseball Management, wstępnie przyjęto ofertę Stana Kroenke, którego rodzina jest właścicielem drużyn NFL St. Louis Rams, NBA Denver Nuggets, NHL Kolorado Avalanche , MLS Colorado Rapids, a także posiada większościowy pakiet własnościowy Arsenalu Londyn. Chęć kupna Dodgersów wyraził również Steve Cohen założyciel firmy SAC Capital Adivisors pospołu z przedsiębiorcą biotechnologicznym Patrickiem Soon-Shiongiem i Arnem Tellem, agentem sportowym. Ostatecznie zarząd Los Angeles Dodgers wybrał ofertę GBM.

- Jestem wzruszony, że mogę być częścią historycznej transakcji. Zamierzam zbudować świetną drużynę na fundamentach położonych przez Francka McCourta i zaprowadzić Dodgersów znowu na pierwsze strony sportowych gazet - napisał w oświadczeniu "Magic" Johnson.

Energia V przez telewizor

W styczniu tego roku dług Los Angeles Dodgers wynosił 579 milionów dolarów. Kiedy w 2004 roku McCourt przejął od telewizji Fox za 430 milionów dolarów klub, na koncie Spryciarzy z Miasta Aniołów znajdowało się 50 milionów w gotówce.

Szybko jednak nierozsądne zarządzanie drużyną MLB doprowadziło do ruiny finansowej. McCourt przez blisko 5 lat na przykład opłacał setkami tysięcy dolarów rosyjskiego bioenergoterapeutę, by ten oglądając mecze Dodgers przed telewizorem w Bostnie "ładował" dobrą energią zawodników z Los Angeles. McCourt urządzał też kosztowne imprezy dla celebrytów z Hollywood.

Kosztowny rozwód

Klub został postawiony w stan upadłości w wyniku procesu rozwodowego Franka McCourt z Jamie McCourt, która twierdziła, że zespół należy wyłącznie do niej. Na mocy porozumienia zawartego między byłymi małżonkami Frank przejął całość drużyny, która już od ubiegłego roku zarządzana była przez przedstawicieli MLB. W ten sposób komisarz ligi Bud Selig chciał zabezpieczyć przyszłość zespołu. Frank McCourt, by spłacić żonę, chciał bowiem m.in. zawrzeć umowę na transmisje telewizyjne z meczów Dodgersów z telewizją Fox aż na 17 lat. Uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi (miało to być ponad 300 mln dolarów) chciał spłacić żonę.

Więcej niż za Manchester United

Z sumy, którą McCourt uzyskał za klub musi teraz spłacić byłą żonę (ok. 131 mln dol.), spłacić długi klubu (573 mln) i uregulować stanowy podatek od sprzedaży.

2 miliardy dolarów to rekord w historii sportu. Do tej pory najdroższą tego typu transakcją była w USA sprzedaż klubu NFL (football amerykański) Miami Dolphins za 1,1 miliarda (kupił go Steve Ross w 2008 r.). Na świecie najwięcej zapłacił natomiast Malcolm Glazer za Manchester United w 2005 r. (1,47 miliarda dolarów).

Peyton Manning zakończy Tebowmanię?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.