Rocky Marciano w ESPN Classic!

Rocco Francis Marchegiano - dziś znany pod pseudonimem Rocky Marciano, swoją przygodę z boksem rozpoczął w 1943 r. podczas służby wojskowej. To tam po raz pierwszy zaczął trenować, a po skończeniu służby zajął się boksem amatorskim.

Swoją pierwszą zawodową walkę stoczył z Lee Emperson'em w 1947 r., którą zwyciężył już w 3 rundzie. Niedługo po tym wydarzeniu, w 1948r. został mistrzem Nowej Anglii. Na turnieju Golden Gloves w Nowym Jorku walczył przeciwko Colley'owi Wallanc'owi. Według obserwatorów, szala zwycięstwa przechylała się na korzyść Marchegiano, jednak sędziowie orzekli inaczej. Przegrana z Wallanc'em była ostatnią porażką w jego karierze bokserskiej.

Rocco stanął do walki w regionalnym turnieju eliminacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, podczas którego pokonał George'a McGinnisa. Mimo wygranego pojedynku, kontuzja kciuka wyeliminowała go z kadry. Walka z McGinnisem była ostatnią amatorską walką stoczoną przez Marchegiano. Od tej pory walczył już tylko zawodowo.

Bokser zaczął doskonalić swoje umiejętności, pracując z nowym trenerem - Charley'em Goldman'em, który skupił się na pracy jego nóg, na uderzeniach lewą ręką oraz nauczył jak walczyć z przysiadu. Nowy manager - All Weill, namówił Rocco, aby zaczął walczyć pod pseudonimem - Rocky Marciano, aby konferansjerzy nie wymawiali błędnie jego nazwiska, co kilkukrotnie miało miejsce.

W 1949r. w Madison Square Garden, Rocky dokonał legendarnego nokautu na przeciwniku- Carmine Vingo, który ze złamaniem podstawy czaszki i wylewem krwi do mózgu, został przewieziony do szpitala. Kilka miesięcy później skrzyżował rękawice z najtrudniejszym jak dotąd rywalem - Ronaldem La Starzą. Po raz pierwszy w swojej karierze zawodowej był o krok od porażki, jednak zwyciężył ten pojedynek.

Burzliwa kariera bokserska, w końcu doprowadziła go do walki o mistrzostwo świata, którą stoczył z Jersey'em Joe Walcottem w 1952r.w Municipal Stadium w Filadelfii. Ponad 40000 tysięcy widzów było świadkami tego brutalnego, ale bardzo wyrównanego starcia. Legendarny prawy prosty Rocky'ego okazał się być decydujący, a w ankiecie przeprowadzonej przez ESPN, został okrzyknięty nokautem wszech czasów. Walcott tracąc przytomność upadł na ring, a Rocky Marciano został Mistrzem Świata Wagi Ciężkiej.

Rocky kilkukrotnie z powodzeniem bronił zdobytego tytułu Mistrza. W 1956 r. , w wieku 33 lat ogłosił zakończenie swojej kariery bokserskiej. Ustanowił rekord 49 wygranych z rzędu walk, który do dziś nie został pobity.

Rocky Marciano zginął w 1969r. podczas podróży samolotem, w wyniku błędu pilota. Osierocił dwójkę dzieci: 16- letnią Mary Anne i 17- miesięcznego Rocco Kevina. Ten legendarny bokser już na zawsze pozostanie w pamięci kibiców jako niepokonany Mistrz.

W marcu na antenie ESPN Classic od 13 do 31 marca o godz. 22.00, 23.00, 05.00, 11.00 i 15.00 "Kulisy walk".

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic! >

Więcej o: