Hiszpańscy sportowcy na dopingu? Francuzi żartują, Hiszpanie pozywają ich do sądu

Po skandalu dopingowym z hiszpańskim kolarzem Alberto Contadorem, któremu odebrano zwycięstwo w Tour de France za 2010 rok, francuski Canal+ wyemitował krótki kukiełkowy skecz, sugerujący, że także inni hiszpańscy sportowcy, w tym Rafa Nadal są nieustannie ?pod wpływem?. Hiszpańska federacja tenisowa już zapowiada proces.

"Les Guignols", czyli po prostu "Kukiełki" to program satyryczny emitowany we francuskim Canal+. Kukiełki przypominające słynnych polityków, aktorów, czy właśnie sportowców w zabawny i złośliwy sposób komentują bieżące wydarzenia.

Po tym, jak hiszpańskiemu kolarzowi Alberto Contadorowi udowodniono stosowanie dopingu, w jednym z odcinków programu pojawił się więc kukiełkowy Rafael Nadal, który tankował paliwo do swojego samochodu za pomocą... własnego pęcherza. Chwilę potem tenisista zostaje zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości.

"Hiszpańscy sportowcy nie wygrywają przez przypadek" - takie hasło pojawia się w końcówce skeczu, obramowane logami różnych hiszpańskich federacji sportowych, w tym tenisowej, piłkarskiej i kolarskiej.

 

Hiszpańska federacja tenisowa zareagowała natychmiast. Wydała oświadczenie, w którym zapowiada pozew przeciwko Canal+ nie tylko za "nieakceptowalne i rujnujące wizerunek federacji insynuacje, ale także za bezprawne wykorzystanie loga federacji".

Federacja będzie domagać się wycofania wideo, zapewnienia, że jej logo nie będzie więcej używane, i odszkodowania finansowego za straty moralne i bezprawne wykorzystanie zastrzeżonego znaku.

- Przekroczone zostały pewne granice i nie będziemy tego tolerować - powiedział Jose Luis Escanuela, prezydent RFET (Real Federación Espanola de Tenis).

Nie jest to pierwszy atak Francuzów na hiszpańskich sportowców. W listopadzie 2011 roku Yannick Noah (triumfator French Open z 1983 roku) powiedział, że za wielkimi sukcesami Hiszpanów w najważniejszych dyscyplinach sportu muszą stać jakieś "magiczne napoje".

Telewizja Canal+ nie ustosunkowała się do oświadczenia strony hiszpańskiej.

Orgie, bójki i doping - największe skandale w angielskiej piłce