Współczesne cheerleaderki są bardziej wysportowane od sportowców, których dopingują

Współczesny cheerleading staje się coraz bardziej zaawansowaną technicznie, skomplikowaną i wymagającą dyscypliną. Przewrotki, salta, akrobacje - dzisiejsze cheerleaderki obalają stereotyp ładnych dziewcząt z pomponami.

Sport.pl w mocno nieoficjalnej wersji... Polub nas na Facebooku ?

Eksperci twierdzą, że współczesny cheerleading jest w każdym aspekcie tak skomplikowany i zaawansowany, jak dyscypliny sportu, dla których kibicowania został powołany.

Cheerleaderki są jednymi z najbardziej wysportowanych atletek jakie znam - mówi Stacey DelPreore, instruktorka fitness i wieloletnia trenerka cheerleaderek, i dodaje: - Najważniejszym elementem współczesnego cheerleadingu jest gimnastyka. Dawniej było to takie la, la, pokibicujmy futbolistom oparte raczej na muzyce i swobodnym tańcu - opowiada DelPreore - ale teraz doszło do tego mnóstwo trików i ewolucji, cheerleading stał się bardziej atletyczny, oparty raczej na ruchach typowych dla gimnastyczek niż dla tancerek.

Bardziej skomplikowane ewolucje wymagają lepszego przygotowania fizycznego, bazującego zarówno na treningu cardio jak i siłowym - tłumaczy instruktorka, która wydała specjalne DVD Train2Cheer z instruktażem ćwiczeń dla cheerleaderek.

Oczywiście wzrost poziomu trudności dyscypliny pociąga za sobą także większą ilośc kontuzji - coraz więcej młodych ludzi cierpi na poważne urazy ponieważ zaczynają robić salta i przewroty bez odpowiedniego wytrenowania. Wiele dzieci zaczyna zabawę w cheerleading w wieku ośmiu, dziewięciu lat, a wtedy bez właściwego przygotowania łatwo zrobić sobie krzywdę - kontynuujue DelPreore.

Jessica Matthews z Amerykańskiej Rady ds Ćwiczeń mówi, że wraz z ewolucją cheerleadingu w kierunku autonomicznej dyscypliny sportu, coraz większą rolę odgrywa przygotowanie fizyczne i wyszkolenie trenerów. Nie wystarcza już sam choreograf, potrzebny jest także trener przygotowania fizycznego kto podpowie jak uniknąc urazów.

Matthews, która jest także byłą cheerleaderką, podkreśla wielkie znaczenie cheerleadingu nie tylko w walce z otyłaością (którą dotkniętą jest w Stanach Zjednoczonych aż 17 procent nastolatków), ale także w kreowaniu więzów społecznych w lokalnym środowisku. Rozwija nie tylko zwinność i sprawność ale także kompetencje interpersonalne.

Naprawdę musisz mieć ten szczególny rodzaj uduchowionej energii i musisz chcieć być zarazem częścią zespołu i liderem. - opowiada Matthews - jeśli jesteś wycofany i zdystansowany - to nie dla ciebie.

Cheerleading jest obecnie większym ruchem niż kiedykolwiek wcześniej, zarówno według DelPreore jak i Matthews, które związane są z organizacją non-profit Pop Warner, promujacą taniec, futbol i cheerleading wśród amerykańskiej młodzieży. DelPreore twierdzi, że ci, którzy kiedykolwiek próbowali cheerleadingu, nawet jako nastolatki, zawsze już będą odczuwać ten specyficzny dreszcz podczas wydarzeń sportowych. Cheerleading jest przecież bardzo ważnym elementem amerykańskiej kultury młodzieżowej.

Jak polskie cheerleaderki podbiły Hiszpanię. Żeby obejrzeć kliknij zdjęcie

 

Nie tańczą, bo pozują w bikini Cheerleaderki Charlotte Bobcats ?

Więcej o: