ESPN Classic. X Games - ekstremalnie najlepsze

Jak to wszystko się zaczęło? 1993 rok i dyrektor programowy ESPN - Ron Semiao, który dostrzegł potrzebę stworzenia zawodów w sportach ekstremalnych. Dwa lata później odbyły się pierwsze Extreme Games (późniejsze X Games).

Na przełomie czerwca i lipca 1995 roku w Rhode Island odbyło się niespotykane dotąd widowisko. Celność tej inicjatywy potwierdziła ilość zainteresowanych nią widzów - na pierwszej odsłonie pojawiło się w sumie 198 tys. osób! Sportowcy startowali w 9 kategoriach: Bungy Jumping (skoki na bungee), Eco-Challenge, In-line Skating (rolkarstwo), Skateboarding (tricki na deskorolce), Skysurfing (akrobacje powietrzne na desce), Sport Climbing (wspinaczka sportowa), Street Luge (jazda na specjalnej desce w pozycji leżącej), Biking (tricki na rowerze) i Water Sports.

Kolejne X Games (później nieoficjalnie nazwane Igrzyskami Olimpijskimi sportów ekstremalnych) odbyły się już rok później - w 1996 roku. Tym razem skupiły na sobie uwagę 200 tyś. fanów, a i zainteresowanie sportowców znacząco wzrosło. Nigdy jeszcze nie można było rywalizować na taką skalę z zawodnikami z całego świata.

Od 1997 roku odbywają się również Winter X Games. Konkurencje jakie pojawiły się zimą to m.in.: snowboarding, wyścigi rowerów górskich, jazda na skuterach śnieżnych, narciarstwo.

Obecnie zawodnicy co roku rywalizują w następujących dyscyplinach: latem - Freestyle na BMX'ach, MotoX, jazda na deskorolce, surfing, wyścigi samochodowe; zimą - narciarstwo, snowboarding, jazda na skuterach śnieżnych.

Nie da się opowiadać o X Games nie wspominając o gwiazdach tych zawodów, które na zawsze zmieniły historię sportów ekstremalnych i przekroczyły wszelkie prawa fizyki. Takimi zawodnikami są: Mat Hoffman, który wykonał bez trzymania 900 stopniowy obrót na rowerze, Travis Pastrana, który po raz pierwszy w historii FMX wykonał podwójny BackFlip, Shaun White, który jako pierwszy zdobył złoty medal zarówno na letnich jak i na zimowych X Games w dwóch różnych dyscyplinach, Tony Hawk, który wykonał 900 stopniowy obrót na deskorolce lub David Mirra, który jest niekwestionowanym królem rampy. Są bohaterami, ale długo musieli na to pracować, a po drodze zdarzały się spektakularne upadki, które nieraz wyglądały śmiesznie, nieraz bardzo groźnie.

Przekonajcie się sami do czego zdolni są "sportowcy ekstremalni".

Na antenie ESPN Classic od 19 września od poniedziałku do piątku o godz. 19:00 programy "eXtra Niezwykłe" i "Bohaterowie X Games"

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic ?