Szachy. Polak mistrzem świata do lat 20 po piorunującej końcówce

17-letni Dariusz Świercz zdobył tytuł mistrza świata w szachach do lat 20 podczas turnieju w indyjskim Chennai. Zwyciężył dzięki wygranej w ostatniej z 13 partii. Przed nim mistrzostwa wygrywały takie sławy szachów jak Borys Spasski, Anatolij Karpow, Garry Kasparow czy Vishi Anand. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył mistrzostwo świata do lat 20.

Tysiące fanów nie może się mylić. Wejdź na Facebook.com/Sportpl ?

Świercz mistrzostwo zdobył zdobywając 10,5 punktu w 13 partiach. Na dwie rundy przed końcem był bliski zwycięstwa z liderem turnieju Robertem Howgannisjanem, ale Ormianin w dwóch ostatnich ruchach uratował remis. Przed ostatnią partią wyprzedzał Polaka o pół punktu. W nie jednak również zremisował. Z kolei Polak w błyskotliwie i brawurowo zagranej partii, która skończyła się po 92 ruchach, pokonał Białorusina Władisława Kowalewa.

Końcówka turnieju, w której wszyscy startujący są już niesamowicie zmęczeni, w wykonaniu Polaka była piorunująca: zdobył 5,5 pkt z 6 możliwych. Tego tempa nie byli w stanie wytrzymać nawet wyżej notowani arcymistrzowie z całego świata, w tym faworyzowani Rosjanie. Polak pokazał nie tylko umiejętności szachowe ale też doskonałe przygotowanie psychiczne i fizyczne.

Młody mistrz uczestniczy w specjalnym programie szkoleniowym, w którym bierze udział jego klub Polonia Votum Wrocław, Polski Związek Szachowy, a także m.in. Microsoft i Comarch. Dzięki niemu ma dostęp m.in. do najnowszego sprzętu komputerowego, oraz możliwości korzystania z mocy obliczeniowej serwera firmy Intel.

17-letni Świercz to jeden z najmłodszych szachistów który zdobył tytuł arcymistrza międzynarodowej federacji szachowej FIDE. Jest wielokrotnym mistrzem Polski. Z zeszłorocznych MŚ do lat 20 przywiózł brązowy medal.

Nastoletnie gwiazdy sportu. Zobacz siedmioro, którzy osiągnęli najwięcej przed 18-ką ?

 

Chińska dominacja w badmintonie ?

Więcej o: