Topowy procesor w Twoim komputerze - Intel czy AMD?

Odwieczna walka Intela i AMD przybrała ciekawy obrót w tym roku. Zobacz, jak prezentują się najlepsze procesory dla konsumentów w grach i aplikacjach.

Jeszcze do niedawna na rynku procesorów panował prosty podział. Intela kupowało się do grania, a AMD do pracy. To podejście zaczęło się zmieniać wraz z premierą pierwszych Ryzenów, które użytkownicy przyjęli z wielkim entuzjazmem.

Dzisiaj pokażę Ci wydajność dwóch najmocniejszych procesorów konsumenckich na rynku, czyli AMD Ryzen 9 3950X i Intel Core i9-9900K. Do tego celu wykorzystam zmodyfikowane na zamówienie komputery stacjonarne od Actina, które wyrównają warunki testowe.

ProcesoryProcesory Actina

Będzie jednak drobna różnica w konfiguracjach, bo przy tej na AMD sięgnąłem po MSI RX 5700 XT, a do Intela dobrałem MSI RTX 2070 Gaming X. Te dwie karty graficzne występują na rynku w podobnych cenach, więc to uczciwe porównanie.

AMD Ryzen 9 3950X vs Intel Core i9-9900K – co lepsze do gier?

Który procesor jest lepszy do gier? Co z tymi, które jeszcze nie pojawiły się na rynku? Czy opłaca się inwestować w więcej rdzeni na przyszłość?

Takie wątpliwości są naturalne, gdy w grę wchodzi znacząca inwestycja w komputer stacjonarny. W Polsce lepiej sprzedają się laptopy, więc dla wielu temat PC jest obcy i skomplikowany. W tej sekcji przeprowadzę Cię przez podstawowe informacje, które pomogą Ci wybrać ideał dla siebie.

Odpowiadając na pierwsze pytanie, postawione powyżej, każda gra działa nieco inaczej i korzysta przez to w swój sposób z mocy obliczeniowych procesora i karty graficznej. Trendy jasno wskazują, że z biegiem czasu coraz więcej rdzeni będzie potrzebne do płynnej obsługi rozwiniętych gier.

Materiały prasoweMateriały prasowe Actina

Wynika to głównie z tego, że w przyszłym roku pojawią się nowe konsole od Sony i Microsoft, oparte o procesory i karty graficzne od AMD. Ale zaraz chwileczkę, co mają konsole do komputerów?

Już tłumaczę! Najwięksi producenci gier przy tworzeniu swoich tytułów optymalizują je początkowo pod konsole najnowszej generacji. Jest to dla nich kluczowe, bo PlayStation i XBOX mają mniej czystej mocy obliczeniowej od wydajnych komputerów stacjonarnych, które zbudowała dla nas na potrzeby tego testu Actina.

Dużym atutem konsol jest ich jednolita konfiguracja procesora i karty graficznej, pod którą twórcy gier mogą idealnie dopasować swoje produkcje, by te wyglądały dobrze i działały płynnie. Przy komputerach stacjonarnych ten proces jest znacznie bardziej skomplikowany. Dlaczego? Bo ludzie mają różne połączenia kart graficznych i procesorów w swoich blaszakach, a deweloperom zależy na tym, by ich gra mogła się sprzedawać możliwie najszerszej publice.

X Box Series XX Box Series X Actina

Okazuje się więc, że prościej będzie zacząć od optymalizacji pod ograniczone mocą konsole, a potem dopiero przejść do PC’tów. W końcu te w teorii mają większy zapas wydajności, więc nie trzeba się aż tak bardzo martwić.

To też sprawia, że gry na topowych komputerach i maksymalnych ustawieniach wyglądają znacznie lepiej od tego, co jest w stanie wyświetlić konsola. Deweloperzy mogą popuścić wodze fantazji i dodać parę wyższych stopni jakości grafiki, które zapierają dech w piersiach, a na konsolach nie działały już płynnie.

Większy dystans widzenia, gęściejsze zaludnienie miast, efektowne refleksy i ostrzejsze tekstury, to potrafi podnieść znacznie wydajnościową poprzeczkę.

Materiały prasoweMateriały prasowe Actina

Wszystko to sprowadza się do jednego ważnego wniosku: Wiele nowych gier AAA tworzy się pod karty graficzne i procesory, które znajdują się w najnowszej generacji konsol, a potem przenosi się je na komputery. Jeżeli w nowych konsolach pojawia się procesor z większą ilością rdzeni, to Twój komputer stacjonarny też będzie musiał mieć ich więcej, by obsłużyć nowości w rozsądnej jakości.

To samo tyczy się karty graficznej, ale o niej mógłbym napisać dodatkową epopeję, której tym razem Ci oszczędzę. Po tym wyjaśnieniu przejdźmy do właściwego porównania AMD Ryzen 9 3950X i Intel Core i9-9900K by odpowiedzieć na pytanie zadane w nagłówku.

Zacznijmy od typowego, domowego grania, którego dobrym przykładem są przygody Lary Croft. Shadow of the Tomb Raider jest jedną z bardziej zaawansowanych technologicznie gier, więc warto zobaczyć jej zachowanie w najpopularniejszej rozdzielczości Full HD.

Materiały prasoweMateriały prasowe Actina

Jak widzicie w tej grze obciążenie rozkłada się równomiernie po całym procesorze i komputer na AMD od Actina wychodzi na prowadzenie. Podobnie sytuacja wygląda F1 2019.

F1 2019F1 2019 Actina

Battlefield V podczas rozgrywki multiplayer na mapie Rotterdam też potrzebuje dużej mocy procesora, lecz tutaj ogłaszam remis, podobnie jak w The Division 2.

The Division 2The Division 2 Actina

The Division 2The Division 2 Actina

Gry esportowe są domeną Intela od lat, bo właśnie w nich ten wiedzie prym. Wynika to w dużej mierze z faktu, że są to często starsze tytuły faworyzujące moc pojedynczego rdzenia, a nie ilość tychże rdzeni.

esportesport Actina

CS:GO, World of Tanks, Overwatch, DOTA 2, League of Legends, tam Intel na razie dalej zwycięża, choć Rainbow Six Siege już wyłamuje się z tego schematu.

esportesport Actina