Stanowisko gracza z podświetleniem RGB - wchodzimy na wyższy poziom!

Chcesz kupić na święta sprzęt PC z RGB? Połącz siły z rodziną i stwórzcie razem całe stanowisko, które zadziała w pełnej synchronizacji!

Stanowisko gracza z podświetleniem RGB nie jest już odległym marzeniem, bo to trafia do coraz tańszych sprzętów komputerowych. Wielokolorowe LEDy podbiły już dyski SSD i kable HDMI, nie zwalniając tępa, ale działając często dość bezmyślnie. W RGB chodzi przecież głównie o personalizację i stworzenie czegoś więcej.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Dzięki temu tekstowi wejdziesz na tytularny wyższy poziom, łącząc peryferia w kompletny system, który zadziała w pełnej synchronizacji. Myszka, klawiatura, podkładka, słuchawki, karta graficzna i płyta główna, wszystko to zagra jedną melodię… Twoją melodię!

Jak stworzyć taką wizualną ucztę? Przede wszystkim warto wybierać w obrębie sprzętów jednego producenta. To znacznie usprawnia cały proces, bo wszystko znajdziesz w jednej aplikacji. Do prezentacji skorzystałem z topowych peryferii i podzespołów komputerowych od MSI, ponieważ te oprócz prostego systemu synchronizacji RGB oferują także dobrą wydajność i wytrzymałość.

Nie chcę ryzykować z kombinowanymi odpowiednikami z Aliexpress, bo zależy mi też na wsparciu w razie problemów. Wydając więcej warto uzbroić się w gwarancję realizowaną w Polsce. Chodzi nam przecież o sprawdzone sprzęty, których długo nie będzie trzeba wymieniać.

MSI CLUTCH GM30 – symetryczna myszka pasuje każdemu

MSI CLUTCH GM30 jest symetryczną myszką z podświetleniem RGB, która przypasuje każdemu, niezależnie od jego dominującej strony. Kupując takiego gryzonia na prezent już na wstępie unikasz potencjalnego rozczarowania, no chyba że masz pewność, którą dłonią jest grane. Najgorsze jest to, że jak o to podpytasz, to możesz zrujnować niespodziankę. Dzieciaki szybko łączą takie fakty.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Na pokładzie MSI CLUTCH GM30 znalazł się dokładny sensor optyczny PixArt PAW-3327 o rozdzielczości 6200 DPI. Taka wartość w zupełności wystarczy dla większości graczy. Biorąc pod uwagę fakt, że większość ludzi przy meczach w CS:GO trzyma się okolic 1000 DPI i mniej, Twój latorośl nie straci wobec swoich bezwzględnych, sieciowych adwersarzy.

Dobrym ruchem smoczej ekipy było zastosowanie antypoślizgowej powierzchni po bokach o unikatowej fakturze Dragon Scale. Ta znacznie upewnia chwyt przy spoconej dłoni. Batalie w sieci potrafią z człowieka sporo wycisnąć, szczególnie gdy ten załapie bakcyla esportowej rywalizacji.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Będąc przy profilu warto wspomnieć o poligonalnych przyciskach bocznych, wykonanych technologią podwójnego formowania wtryskowego. Usadowiono je nieco wyżej niż klasycznie, dzięki czemu są bliżej przełącznika głównego. To pozwala na szybszy czas reakcji i łatwiejsze trafianie w przełącznik boczny przy pierwszym kontakcie z GM30.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Za główne przełączniki w MSI CLUTCH GM30 odpowiada stary i dobry OMRON, zapewniając żywotność przekraczającą 20 milionów kliknięć. To na dzisiaj standard, niczego innego się nie spodziewałem.

Drobnym detalem, który normalnie mógłby umknąć Twojej uwadze, jest umiejscowienie kabla w tym gryzoniu. Widać, że drużyna smoka umyślnie podniosła miejsce jego wejścia w obudowę, by ograniczyć niepotrzebne tarcie podczas ruchu. W połączeniu z dobrą podkładką można uzyskać naprawdę świetną precyzję , a o niej powiem Ci za chwilę.

MSI AGILITY GD60 – RGB w podkładce pod myszkę?!

Podświetlenie RGB w podkładce pod myszkę może wydawać się przesadą. Ja takiego odczucia nie podzielam, szczególnie mając w tyle głowy stworzenie barwnego pokazu na całym stanowisku. MSI AGILITY GD60 idealnie wpisuje się w moją wizję, bo blask bije z niej wręcz oszałamiający.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Nie zapomniano także o podstawowych funkcjach, jakie taka podkładka ma spełniać. Stabilność na biurku zapewnia jej gumowy spód, a jej powierzchnia współpracuje zarówno z laserowymi, jak i optycznymi sensorami.

Niestety synchronizacja podświetlenia w aplikacji MSI Mystic Light nie jest dostępna, ale możesz za to korzystać ze sterowania za pomocą przełącznika, usadowionego po prawej od logo. Krótkie kliknięcie zmienia kolor, a długie efekt.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Jeżeli potrzebujesz większej podkładki, bo chcesz wyłożyć nią całe biurko, możesz zawsze sięgnąć po MSI AGILITY GD70. Jest znacznie większa, ale podobnie jak GD60 posiada gumę na spodzie i jedwabną tkaninę na powierzchni. To daje praktycznie takie same właściwości „jezdne”, lecz bez podświetlenia wokół krawędzi. Coś za coś, jak to mawiają.

MSI VIGOR GK50 Low Profile – niskoprofilowe przełączniki są teraz w modzie!

Klawiatury z niskim profilem przełączników rosną jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, w końcu granie na nich jest bardzo wygodne, a przy tym zajmują mniej miejsca. Są też siłą rzeczy niższe, więc ograniczają obciążenie nadgarstków oraz dłoni.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Model, który do mnie trafił, dostał niskoprofilowe przełączniki Kailh White Tactile o żywotności przekraczającej 50 milionów kliknięć. Muszę przyznać, że dawno nie miałem do czynienia z tak szybkimi switchami, w których miałem też wyczuwalny moment aktywacji, ogłaszany za każdym razem przyjemnym, stonowanym klikiem.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

1,5 mm drogi do aktywacji może realnie zaważyć o wyniku niejednego pojedynku w sieci, gdy przyjdzie Ci walczyć z posiadaczem standardowych switchów. Różnica 0,4 mm wydaje się nikła, jednak trzeba na to patrzeć procentowo. Standardowe przełączniki potrzebują około 1,9-2 mm do aktywacji przy podobnym nacisku, więc siłą rzeczy jesteś ponad 20% szybszy.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Nasadki na przełączniki mają w MSI VIGOR GK50 Low Profile oktagonalny kształt i do tego trzeba się chwilę przyzwyczaić. Nie ma co prawda takiego dysonansu jak przy okrągłych keycapach, lecz moment trzeba sobie dać. Bardzo podoba mi się stabilność tych nasadek. Niezależnie od miejsca nacisku przełączniki schodzą równo, włącznie ze spacją, która jest papierkiem lakmusowym do testowania jakości wykonania odlewów i prowadnic.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Najnowsza klawiatura od MSI posiada w pełni adresowalne podświetlenie RGB zgodne ze środowiskiem Mystic Light. Oznacza to, że każdy przełącznik możesz indywidualnie podświetlić na jeden z 16,8 miliona kolorów, a dodatkowo sam sprzęt da się też zsynchronizować z resztą stanowiska, co nas bardzo urządza.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Płyta klawiatury została wykonana ze szczotkowanego aluminium, co dodaje jej wytrzymałości oraz wagi, ważnej dla stabilności na biurku. Pod spodem znalazły się też specjalne gumowe nóżki, które dodatkowo utrzymują GK50 Low Profile w miejscu. Taki tandem daje tak naprawdę konstrukcję nie do ruszenia, no chyba że ktoś da upust swoim emocjom.

MSI IMMERSE GH50 – headset z RGB, który wibruje

Dodatkowe doznania podczas grania są motorem innowacji. Pojawienie się Rumble Pack w Nintendo 64 zakreśliło drogę dla DualShock od Sony, które pomysł rozwinęło i zostało przy nim po dziś dzień.

Wibracje w słuchawkach MSI IMMERSE GH50 są też pewną kontynuacją idei zasianej już jakiś czas temu w świecie technologii. 40-milimetrowe przetworniki przy zejściu w odpowiednio niskie rejestry wspomagają się silniczkami wibracyjnymi, które potęgują dźwięk.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Jest to ewidentnie funkcja zrealizowana z myślą o efektach w grach i wzmacnianiu immersji, która też pojawiła się w nazwie modelu spod egidy smoka. Drgania można w każdym momencie wyłączyć za pomocą pilota na kablu, który ma w sobie także regulację głośności, przełącznik do wyciszania mikrofonu oraz taki uruchamiający dźwięk przestrzenny 7.1.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Ten ostatni jest uzyskiwany cyfrowo za pomocą zintegrowanej w GH50 karty dźwiękowej, jako że headset z komputerem łączy się za pomocą kabla USB. Jeżeli planowałeś użytkowanie tych słuchawek z telefonem, to czeka Cię drobne rozczarowanie, choć z tak dużym pilotem i tak nie byłoby to wygodne.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Słuchawki z RGB od MSI mogą pochwalić się za to wytrzymałym, metalowym pałąkiem, który można składać. Dodając do tego odłączany mikrofon otrzymujesz bardzo łatwy w przenoszeniu zestaw. Do ideału zabrakło możliwości wymiany kabla, choć ta łączyłaby się z potrzebą kompletnego przeprojektowania komunikacji przetworników z kartą dźwiękową.

Uruchamiamy synchronizację podświetlenia Mystic Light na PC od Actina

Przyszedł czas na tytularną synchronizację, która prezentuje się tak:

Zobacz wideo

W swoim zamyśle poszedłem w stronę dwóch partii kolorów. Peryferia wraz z płytą główną zostały połączone w jedną grupę efektów, a wentylatory, chłodzenie procesora i pamięci RAM w drugą grupę. To dało przyjemny czerwono-niebieski spektakl z lekką nutką czystego RGB na obudowie od MSI.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

To jednak nie wszystko, co można z takim światłem zrobić. Gdy uruchomisz w miarę nową grę ze stajni Ubisoft istnieje spora szansa, że Twój komputer oraz peryferia rozbłysną zupełnie innymi barwami.

The Division 2 jest obok Assasins Creed Origins jedną z dwóch gier, które potrafią w pełni skorzystać z potencjału Mystic Light. Ubisoft przygotował specjalne efekty świetlne, korelujące z wydarzeniami w grze, takimi jak ukończenie zadania czy otrzymanie obrażeń.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Opisany dziś sprzęt świetnie współpracuje z tym środowiskiem, dołączając jeszcze pamięci RAM oraz bloko-pompkę chłodzenia wodnego wraz z wentylatorami od Corsair. Piraci mają własną aplikację iCUE, jednak ta jest praktycznie tak samo zaprogramowana przy The Division 2, co pachnie współpracą z MSI. Przy ukończeniu misji będziesz wręcz obsypany bodźcami, od wibracji ze słuchawek po blask bijący z wszelkich smoczych i nie tylko, urządzeń.

Można pójść też o krok dalej i wyposażyć się w oświetlenie Philips Hue, dzięki któremu stworzysz własny system ambilight. Kolory żarówek Philipsa odpowiadają barwom dominującym na monitorze, więc świetnie potęgują klimat wszelkich efektownych scen.

To jednak temat na inny materiał, bo dzisiaj nie mam pod ręką niczego, czym mógłbym Ci to działanie zaprezentować

Stanowisko gracza z podświetleniem RGB mamy ukończone

Stworzenie takiego stanowiska dla gracza z RGB nie jest trudne, jednak wymaga dobrych zakupów, bo inaczej może się okazać, że sprzęty ze sobą nie współpracują. Actina zaserwowała tu duże ułatwienie w postaci komputera gotowego do takiej świetlej uczty. Wszelkie funkcjonalności Corsair i MSI były gotowe do pracy prosto z pudełka.

Największym pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie klawiatura MSI Vigor GK50 Low Profile. Przełączniki Kailh White Tactile są świetnie zarówno do grania jak i pisania, a przy każdej aktywacji wydają jeszcze z siebie przyjemne kliknięcie.

Sprzęt do gierSprzęt do gier [fot. Actina]

Jeżeli spędzasz dużo czasu przy komputerze, to warto zainwestować w dobre peryferia. Wyższa wytrzymałość i lepszy komfort pracy w pełni rekompensują wyższe ceny, które trzeba za nie płacić. Dzisiaj w niższych segmentach już nie jest tak źle, jak było jeszcze 4-5 lat temu, ale wciąż trzeba uważać na buble.

Wybierając renomowaną markę to ryzyko spada do minimum, bo w końcu każdemu może podwinąć się noga. W przypadku dzisiaj opisywanych peryferii nie natrafiłem na żaden błąd konstrukcyjny, więc mogę je śmiało polecać.

Desktopy gamingowe oraz wymienione akcesoria można zakupić w sklepie Sferis.